Oświetlenie przy biurku – jakie normy musi spełniać?

Oświetlenie w miejscu pracy musi być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, a także mieć odpowiednią kolorystykę i jasność. Warto zadbać więc przede wszystkim o lampki biurkowe czy znajdujące się na suficie nad biurkiem. Im lepiej zadbamy o oświetlenie, tym mniej będziemy mieć problemów w czasie pracy.

Przy biurku spędzamy sporo czasu w pracy, a nasze dzieci w domu podczas odrabiania lekcji. Musi być ono przede wszystkim wygodne, aby zapewniać komfort nawet w ciągu kilku godzin siedzenia. Oświetlenie przy biurku również musi spełniać odpowiednie normy. Bardzo często nasze biurka ustawiamy przy oknie, dzięki czemu w ciągu dnia mamy stały dostęp światła dziennego. Jednak w sezonie zimowym, a także w mocno pochmurne dni, światło słoneczne może nie być wystarczające. Dlatego trzeba pamiętać o odpowiednim doświetleniu naszego miejsca pracy. Nawet, jeśli mamy dobre lampy sufitowe, może się okazać, że nie sprawdzą się one jako doświetlenie biurka – często snop światła nie sięga do blatu lub też siedzimy do niego tyłem i zasłaniamy dostęp do miejsca pracy. Konieczne jest więc zadbanie o typową lampkę biurkową.

Zdrowe, jasne światło

Wybierając oświetlenie do pracy przy biurku, trzeba zadbać przede wszystkim o umiejętny wybór żarówki. Powinna ona dawać jasne światło, ale nie za bardzo – gdy żarówka świeci zbyt mocno, może razić oczy, a jednocześnie utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków. Dobrze jest również szukać takich żarówek, które pod względem kolorystyki są jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Jest ono bezpieczne dla naszych oczu, nie męczy i nie powoduje żadnych dolegliwości związanych ze wzrokiem. W poszukiwaniu dobrych żarówek, warto zwrócić uwagę na ofertę oświetlenia LED. To rozwiązanie, które w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością ze względu na ogromny wybór rodzajów światła, a także energooszczędność oraz ekologiczność. Listwy LED żarówki, oprawy czy taśmy świetnie sprawdzają się jako doświetlenie miejsca pracy, a także wszędzie tam, gdzie tradycyjne źródła światła nie do końca dobrze sobie radzą.

Zalety żarówek LED

Żarówki LED to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko w przypadku lam biurkowych, ale również wszystkich innych lamp w mieszkaniu i nie tylko. Świetnie sprawdzają się na klatkach schodowych, w pomieszczeniach gospodarczych, jako oświetlenie ciągów komunikacyjnych, a także zewnętrznych elementów na posesji. Dużą zaletą żarówek LED jest ich trwałość podawana przez producentów na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt godzin nieprzerwanego świecenia. Jeśli dodamy do tego obniżenie rachunków za energię elektryczną, warto zainwestować w LED nawet, jeśli pierwotny koszt inwestycji jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Pamiętajmy również, że rozwiązania typu LED są też ekologiczne. Jeśli zależy nam na prowadzeniu ekologicznego domu pełnego rozwiązań przyjaznych naturze, zakup żarówek LED powinien być jedną z pierwszych inwestycji, jakie zrealizujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.