Oświetlenie ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Projektowanie eleganckich przestrzeni zewnętrznych wymaga takiej samej uwagi i poświęcenia, jak w przypadku pomieszczeń wewnętrznych w domu.  

Zewnętrzny wygląd Twojego domu zrobi lub zepsuje pierwsze wrażenie, jakie odniosą Twoi przyjaciele i rodzina… A oświetlenie ogrodowe pozwala na stworzenie spektakularnych scenerii, które sprawią, że Twój dom będzie lśnił nawet w ciemności. Ale upiększanie ogrodu idealnym światłem nie jest łatwym zadaniem. Nawet ekskluzywne domy, nie mają często odpowiedniego oświetlenia na zewnątrz, co psuje cały efekt. Jak więc dobrać idealne oświetlenie zewnętrzne? Na czym się skupić? Jakie lampy do ogrodu wybrać? Podpowiadamy. 

Oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać?

Lampy ogrodowe sprawiają, że dom nie tylko wygląda dobrze po zmroku, a poruszanie się po terenie wokół niego nie jest problemem. Niewłaściwie dobrane lampy do ogrodu mogą skutecznie utrudniać życie – mogą być problematyczne podczas koszenia trawnika. Właściwy plan oświetlenia zewnętrznego to więc jedna z najbardziej istotnych kwestii, na której warto się skupić, planując rozmieszczenie lamp.  

Funkcjonalne oświetlenie ogrodu 

Efekt wizualny jest oczywiście ważne, jednak najważniejszą kwestią jest funkcjonalność. To właśnie w celu jej poprawienia, montujemy oświetlenie ogrodowe. Postaw na lampy, które sprawią, że poruszanie się po zmierzchu po terenie okalającym dom nie będzie żadnym problemem. Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu to najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj także, by dobrać właściwy klosz do lampy ogrodowej, dzięki czemu efekt będzie niezwykły. 

 Bezpieczne oświetlenie ogrodu 

Podstawowym celem oświetlenia ogrodowego i zewnętrznego jest bezpieczeństwo. Z tego powodu konieczne jest dobre oświetlenie chodników i podjazdów, a także prowadzenie ludzi wewnątrz domu. Najlepszymi oprawami oświetleniowymi do tego celu są lampy wpuszczane, które należy zamontować przed położeniem kostki brukowej. Tego typu rozwiązanie sprawi, że chodniki staną się podjazdami.  

 Unikniesz ryzyka upadku osób z powodu złego oświetlenia… A także ewentualnych uszkodzeń samochodów wjeżdżających lub wyjeżdżających z garażu. Oprócz bezpieczeństwa ludzi i pojazdów, tego typu reflektory pełnią również funkcję bardziej dekoracyjną. Blask reflektorów pomoże rozprowadzić w ogrodzie miękkie światło, które będzie bardzo przyjemne dla oka. 

Oświetlenie dekoracyjne 

Drzewa w ogrodzie to wspaniała okazja do stworzenia wyjątkowej scenerii. Ale nie wszystkie drzewa są takie same. Aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny, musimy dokonać ważnego rozróżnienia. Jeśli w ogrodzie znajdują się wysokie drzewa, należy oświetlić je od dołu do góry za pomocą regulowanego reflektora zewnętrznego. Reflektor powinien być nachylony i skierowany w stronę drzewa, aby uniknąć zanieczyszczenia światłem spowodowanego przez światło skierowane w niebo.  

Oświetlenie roślin 

Rośliny o wysokości od 30 do 80 cm powinny być oświetlane z góry, przy użyciu specjalnych opraw oświetleniowych. W ten sposób pozwalają oświetlić od góry krzewy i rośliny o średniej wysokości (na przykład te znajdujące się w kwietnikach). Wprowadzając do ogrodu tego typu oświetlenie, możesz być pewny, że uzyskasz niespotykany efekt, którym możesz zachwycać się np. podczas wieczornej kolacji na tarasie.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.