Dotacja na otwarcie firmy – gdzie poszukiwać informacji?

Masz pomysł na biznes? W dzisiejszych czasach to zdecydowanie za mało, aby przebić się na konkurencyjnym rynku. Potrzebna będzie również dobra strategia, świetnie napisany biznesplan, a także odpowiedni kapitał na rozpoczęcie działalności. To właśnie brak środków sprawia, że wiele osób rezygnuje z marzeń o własnej firmie. Tymczasem jest wiele możliwości, aby zdobyć kapitał i rozpocząć pracę na własny rachunek.

Dotacje na otwarcie własnej firmy można od lat znaleźć w urzędach pracy. Trzeba w tej kwestii spełnić wiele formalności i dostarczyć sporo dokumentów. Wiele osób dostaje jednak te środki i są one bardzo pomocne w otwieraniu własnych firm. Warto jednak mieć świadomość, że dotacja z urzędu pracy to jedynie kilkanaście tysięcy złotych. W niektórych branżach wystarczy, w innych natomiast może być kroplą w morzu potrzeb. Warto więc szukać innych organizacji czy instytucji, w których można dostać dotację czy dofinansowanie na założenie własnej firmy. Wybór jest spory, można otrzymać zarówno środki, których nie trzeba zwracać lub korzystnie oprocentowane pożyczki.

Warto sprawdzić ofertę banków

Wiele osób, które decydują się na założenie własnej firmy, rozpoczyna działalność ze wspomaganiem kredytu bankowego. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy nie przysługują nam żadne dotacje, a dodatkowo nie posiadamy żadnych większych oszczędności. Aby jednak w ogóle złożyć wniosek o kredyt na start, trzeba mieć napisany profesjonalny biznesplan, zrobione badania rynku, analizy przyszłych zarobków. Bank nie przyznaje kredytów każdemu, kto ma pomysł na biznes. Trzeba udowodnić, że ten biznes ma rację bytu i będzie dobrze prosperował. Banki chcą mieć bowiem pewność, że finansują dobre i przyszłościowe inwestycje. Zanim sięgniemy po kredyt bankowy, oceńmy również nasze aktualne i przyszłe możliwości finansowe. Raty kredytu trzeba będzie spłacać także wtedy, gdy firma będzie początkowo radziła sobie dosyć kiepsko. Nie przesadzajmy więc z wysokością kredytowania.

A może sprawdzeni inwestorzy?

Poza kredytami w bankach czy różnymi formami dofinansowania, osoby marzące o własnym biznesie mogą skorzystać ze wsparcia inwestorów z dużym kapitałem. Inwestorzy chętnie finansują młode, dobrze rokujące firmy w zamian za udział w zyskach lub inne formy rekompensaty. Aby znaleźć dobrego inwestora, trzeba mieć wiedzę, kontakty biznesowe, umiejętności negocjacyjne. Jeśli obawiamy się samodzielnych poszukiwań, dobrze jest skorzystać z firm doradczych, które świadczą usługi dla małego i dużego biznesu. Rozmowy z inwestorami, wycena firm, analizy finansowe i inne ważne kwestie firmowe to zadanie dla profesjonalistów. Doradcy biznesowi są w stanie spojrzeć całościowo na nasz przyszły biznes, sporo doradzić, a także prowadzić w naszym imieniu rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Dzięki doradcom biznesowym marzenia o własnej firmie mogą się całkiem szybko spełnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.