Otwieramy własny biznes – czy konieczna będzie pieczątka firmowa?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy klientami czy właścicielami firmy, nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez przeciętnej firmowej pieczątki. Znaleźć ją można na praktycznie każdym firmowym dokumencie, aż do często spotykanej faktury, a co ważne, w wielu instytucjach możemy zostać o nią poproszeni. Co jednak mówi polskie prawo na temat posiadania i wyglądu pieczątek? Przyjrzyjmy się temu poniżej.

Pieczątka w polskim prawie i wymogach

Patrząc na polskie przepisy prawne, trudno nie zauważyć, nie obecnie nie ma jednoznacznego zapisu, który wskazywałby na konieczność posiadania przez przedsiębiorstwo pieczątki. Patrząc jednak z praktycznego punktu widzenia, trudno jest sobie wyobrazić brak posiadania pieczątki przez typową firmę. Pieczątka z najważniejszymi informacjami dotyczącymi przedsiębiorstwa znajduje swoje miejsce na wielu dokumentach firmowych, a o jej przypieczętowanie można zostać poproszonym w innych placówkach i instytucjach. Dlatego też, choć nie ma prawnie obowiązującego zapisu, warto się na takie rozwiązanie zdecydować.

Co powinno znaleźć się na pieczątce?

Chociaż pieczątki mają różny wygląd i kształt, to jednak obowiązuje pewien wykaz danych, które powinna zawierać pieczątka firmowa. Do najważniejszych danych, jakie powinny znaleźć się na pieczątce, zaliczyć należy nazwę przedsiębiorstwa, wraz z imieniem i nazwiskiem właściciela, pełne dane teleadresowe przedsiębiorstwa, a także numer NIP. Posiadając spółkę prawa handlowego do danych należy również dołączyć oznaczenie sądu rejonowego oraz wysokość kapitału początkowego.

Kto posługuje się pieczątką najczęściej?

Choć tradycyjna pieczątka znajduje miejsce w każdym przedsiębiorstwie, to istnieje pewna grupa zawodów, które posługują się nią szczególnie często. Do tej grupy należą specjaliści z dziedziny medycyny, w szczególności lekarze medycyny o różnych specjalnościach, w tym weterynarze, instruktorzy nauki jazdy, diagności laboratoryjni oraz samodzielnie działające położne.

Dlaczego pieczątka w firmie się przydaje?

Choć przedmiot nie jest wymagany, to z pewnością się przydaje. Istotną informacją, znajdującą się na każdej pieczątce jest NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej, który jest jednym z głównych wyznaczników ważności firmowych dokumentów. Obecnie praktycznie każdy przedsiębiorca posiada własną firmową pieczątkę. Jest to szczególnie przydatne podczas wystawiania i potwierdzania autentyczności dokumentacji firmowej. Co ważne, pieczątka znajduje swoje zastosowanie również ze względów na komunikację i reklamę- dane kontaktowe niezbędne do komunikacji z klientem znaleźć można na każdej pieczęci, co stanowi nie tylko ułatwienie, ale również prosty i tani sposób na reklamę.

Jak zrobić własną pieczątkę dla firmy?

Zrobieniem pieczątki z wymaganymi danymi zajmują się firmy, mające w swojej ofercie właśnie tworzenie pieczątek. Jest ich na rynku dość sporo, a sama oferta jest na tyle zróżnicowana, że z pewnością zaspokoi gusta każdego przedsiębiorcy.

Szukasz firmy, która wykona dla Ciebie Ekspresowe pieczątki Szczecin – wejdź na stronę fotoexpress.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.