Outplacement: Klucz do udanej przemiany zawodowej

Zwolnienie z pracy może być osobistą porażka. Dla pracownika oznacza to nie tylko utratę dochodów, ale także utratę tożsamości i wspólnoty, którą stworzył wraz ze swoimi współpracownikami. Martwienie się o logiczny następny krok może być przytłaczające.

Z drugiej strony konieczność zwolnienia pracownika jest również nieprzyjemnym doświadczeniem dla menedżerów. Możesz jednak podjąć pewne kroki, które czynią taką sytuację możliwie jak najbardziej pozytywnym doświadczeniem. Godne zakończenie pracy powinno zawsze obejmować usługi outplacementu, co ma na celu pomóc pracownikom zrobić krok naprzód w kolejnym rozdziale kariery.

Zatem, jeśli chcesz wiedzieć co to jest outplacement i jaką wartość może wnieść do Twojej firmy, czy życia zawodowego – czytaj dalej.

Wsparcie w znalezieniu nowej ścieżki kariery po zwolnieniu

Posiadanie świadczeń z tytułu outplacementu – pokazuje pracownikom, że pomożesz im w udanej zmianie kariery, jeśli dotknie ich zwolnienie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści z outplacementu i dlaczego jest on cenny zarówno dla samej firmy, jak i pracowników, którzy tak bardzo potrzebują wsparcia w znalezieniu nowej ścieżki kariery po zwolnieniu.

Usługi outplacementu rozpoczynają się wkrótce po zwolnieniu pracownika z organizacji. Wyznaczona osoba będzie wspierać na wielu frontach zwolnionego pracownika i równocześnie informować pracodawcę o tym, jak byli pracownicy radzą sobie ze zmianą pracy.

Każdemu przeniesionemu pracownikowi zostaje przydzielony trener ds. outplacementu i zostanie dokonana ocena kariery. Na podstawie tej oceny coach i zwolniony pracownik stworzą dalszą ścieżkę zawodową, która może obejmować strategie samoopieki podczas utraty pracy, nakreślać cele rozwoju kariery, identyfikując luki w umiejętnościach i tworząc plan działania. Celem ostatecznym jest nowe stanowisko dla pracownika, zgodne z jego umiejętnościami i oczekiwaniami.

Profesjonalne usługi outplacementu dla skutecznej reintegracji na rynku pracy

Dlaczego warto inwestować w pomoc osobom, które nie są już Twoimi pracownikami? Chodzi o coś więcej niż tylko o tych konkretnych, zwolnionych pracowników. Chodzi również o reputację i markę Twojej firmy oraz pracowników, którzy pozostaną.

Jakie są biznesowe wartości outplacementu dla pracodawcy?

  • zmniejszenie kosztów związanych ze zwolnieniami,
  • pozytywne doświadczenia dla pracowników, których to dotyczy,
  • poprawa produktywności i wyższe morale wśród pozostałych pracowników,
  • ochrona dobrego imienia pracodawcy i marki korporacyjnej.

Z drugiej strony dla zwolnionego pracownika ma to ogromne znaczenie w kontekście skutecznej reintegracji na rynku pracy. Obejmuje to między innymi pomoce, takie jak coaching w kontekście zmiany kariery zawodowej, pomoc we stworzeniu zaktualizowanego i profesjonalnie napisanego CV. Usługi outplacementu to także rzut oka na profile w mediach społecznościowych, tak aby wyglądały profesjonalnie i były dostosowane do możliwości nawiązywania kontaktów zawodowych. Chodzi też o samo podnoszenie i przekwalifikowywanie umiejętności poprzez dostęp do zasobów internetowych, takich jak filmy, podcasty, seminaria internetowe, warsztaty i inne, które mogą pomóc w reintegracji na rynku pracy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.