Czym jest outplacement i gdzie szukać takich usług?

Czym jest outplacement i gdzie szukać takich usług?

Outplacement to pojęcie, z którym pracodawcy i pracownicy spotykają się coraz częściej. Co oznacza ten tajemniczy termin? Gdzie szukać usług związanych z realizacją zadań z zakresu outplacementu?

1. Czym jest outplacement?

2. Zalety dla pracodawcy

3. Zalety dla pracowników

4. Gdzie szukać firm oferujących usługi z tej dziedziny?

Czym jest outplacement?

Outplacement można ogólnie określić jako pomoc przy kończeniu zatrudnienia czy też tak zwane “zwolnienia monitorowane”. W zakres zadań realizowanych w związku z outplacementem może wchodzić wsparcie psychologiczne dla pracowników, pomoc w znalezieniu nowej pracy lub założeniu własnej działalności gospodarczej, organizowanie szkoleń w celu przebranżowienia czy doradztwo podczas procesu rekrutacji w nowej firmie. Wyróżnia się outplacement indywidualny (dla jednego pracownika) oraz grupowy (dla wielu zatrudnionych jednocześnie). Takie programy są najczęściej realizowane w przypadku dużej liczby zwolnień naraz – na przykład w związku z restrukturyzacją firmy lub zmianą profilu jej działalności.

Zalety dla pracodawcy

Jeżeli pracodawca zdecyduje się skorzystać z pomocy podmiotu realizującego outplacement, zyskuje wdzięczność zatrudnionych dotychczas osób i poprawia swoją opinię na rynku pracy. Sprawia to również, że potencjalni nowi pracownicy chętniej spróbują swoich sił podczas rekrutacji, ponieważ będą mieli poczucie bezpieczeństwa związane z perspektywą pracy w danym przedsiębiorstwie. Poza tym, outplacement zmniejsza ryzyko powstawania konfliktów między pracownikami pozostającymi w firmie oraz pozwów od zwolnionych osób.

Zalety dla pracowników

Podczas zwolnienia i poszukiwania nowego zatrudnienia, pracownicy przeżywają zwykle duży stres związany z utratą poczucia bezpieczeństwa i stabilności finansowej. Outplacement pozwala go zmniejszyć, przygotować się do podjęcia nowej pracy i poprawić kwalifikacje danej osoby, by stała się ona bardziej konkurencyjna na rynku zatrudnienia. Ponadto, pracownicy często otrzymują również pomoc w procesie rekrutacji oraz darmowe porady prawne, dzięki którym mogą łatwiej założyć własną działalność gospodarczą.

Gdzie szukać firm oferujących usługi z tej dziedziny?

Jeżeli planujesz skorzystać w swojej firmie z usług podmiotu oferującego usługi z dziedziny outplacementu, masz do dyspozycji wiele ofert. Możesz między innymi wykorzystać dostępny pod umieszczonym wyżej linkiem kalkulator outplacementu, który pozwoli ci szybko i łatwo dobrać najlepszą propozycję dla twojego przedsiębiorstwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.