Outsourcing pracowniczy – zalety i wady

Dlaczego outsourcing pracowniczy jest taki popularny? Co sprawia, że przedsiębiorstwa tak często decydują się na taki sposób zatrudnienia? W poniższym artykule przedstawione zostaną główne zalety i wady outsourcingu pracowniczego. 

Czym jest outsourcing pracowniczy? 

Forma zatrudnienia zwana outsourcingiem pracowniczym polega na wydzieleniu pewnych działów lub grupy zadań podmiotowi zewnętrznemu, tak by całkowicie zajął się on działaniem w danym zakresie. Dzięki temu można powierzyć pewne zadania profesjonalistom z zakresu finansów, IT czy kontroli jakości.  

Outsourcing pracowniczy – zalety 

Outsourcing pracowniczy posiada wiele zalet, które sprawiają, że przedsiębiorstwa chętnie decydują się na wdrożenie tego modelu zatrudnienia. Przede wszystkim, to rozwiązanie wysoko opłacalne finansowo. Podmiot zewnętrzny bowiem przejmuje na siebie koszty związane z rekrutacją pracowników oraz ich obsługą kadrowo-płacową. Dodatkowo możemy mieć pewność, że jeśli podmiot taki jest wąsko wyspecjalizowany, to wyodrębniona dla nich dziedzina będzie profesjonalnie obsłużona. To zaś sprawia, że wzrasta jakość świadczonych przez przedsiębiorstwo usług czy produkowanych wyrobów.  

Outsourcing pracowniczy – wady 

Głównymi wadami outsourcingu pracowniczego są jednak między innymi: ryzyko wycieku poufnych danych poza organizację ze względu na zwiększenie liczby osób, które mają do nich dostęp, niestabilny zespół, częste rotacje pracowników i problemy w komunikacji między zespołami, niska motywacja i nikłe przywiązanie do przedsiębiorstwa (a więc możliwa obniżona jakość wykonywanej pracy). Co więcej, mówi się również o braku śledzenia procesu rozwoju wynajętych pracowników przez brak bezpośredniego kontaktu między nimi a firmą.  

Outsourcing pracowniczy – podsumowanie  

Outsourcing pracowniczy jak każda inna forma zatrudnienia ma swoje zalety i wady. Wiele przedsiębiorstw docenia tę formę i umie efektywnie wdrożyć ją do specyfiki swojej organizacji, inne wolą stronić od outsourcingu, nie chcąc narażać się na ryzyko z nim związane. Niemniej jednak warto wiedzieć, czym jest outsourcing pracowniczy i na czym polega.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.