Outsourcing Procesu Rekrutacji naprawdę się opłaca. Sprawdź sam

Outsourcing Procesu Rekrutacji to temat, o którym mówi się coraz głośniej i słyszy coraz częściej. I zdecydowanie są ku temu powody. Przedstawiciele firm, którzy mieli okazję doświadczyć RPO, często wprost nie mogą się nachwalić zalet i korzyści, jakie zapewnia. Ich lista jest bardzo długa. Przede wszystkim RPO pozwala zaoszczędzić dużo czasu, pieniędzy oraz wysiłku. Można zapomnieć o ciągłych, niekontrolowanych wydatkach na chaotyczne działania rekrutacyjne, jakie podejmowaliśmy bez fachowej pomocy. Poza tym, mając spokój w kwestii HR, możemy skupić się na naszej podstawowej działalności, z którą radzimy sobie najlepiej.

W ten sposób do sporych oszczędności poczynionych dzięki RPO jesteśmy w stanie dołożyć znacznie wyższe przychody. Bo gwarancja kontroli kosztów, jaką daje agencja Sowelo Consulting oraz redukcja wydatków, to jedno. Co istotniejsze, pozyskujemy pracowników idealnie dopasowanych do naszych potrzeb, którzy swoją pracą przynoszą firmie pokaźną wartość dodaną. I wypracowujemy solidną przewagę nad naszymi konkurentami na rynku. A to dopiero początek, bowiem uruchomienie RPO może zaowocować jeszcze lepszymi wynikami w perspektywie długoterminowej.

Outsourcing Procesu Rekrutacji: podstawowe zalety

Nowoczesny, wygodny, obarczony niskim ryzykiem, innowacyjny, elastyczny, efektywny, opłacalny, szybki… To tylko niektóre spośród najważniejszych cech, jakimi wyróżnia się Outsourcing Procesu Rekrutacji. Prędkość i zwinność jest niezwykle ważna, ponieważ rywalizacja o najlepszych programistów i innych specjalistów IT jest dziś bardzo zacięta. Jeśli nie zareagujemy wystarczająco szybko, próbując pozyskać dobrego informatyka, z pewnością ktoś inny zrobi to za nas.

Jednak standardowe, korporacyjne zespoły HR często są zbyt zaabsorbowane bieżącymi zadaniami, aby odpowiednio elastycznie reagować w sytuacjach wymagających refleksu. Ponadto prowadzone przez nich tradycyjne rekrutacje bywają zdecydowanie zbyt długotrwałe, nierzadko ciągnąc się miesiącami. W ten sposób firma traci nie tylko potencjalnych pracowników, ale i pozytywny wizerunek oraz zaufanie kolejnych kandydatów.

Na RPO dobrze jest postawić właśnie wtedy, gdy członkowie zespołów HR spędzają zbyt dużo czasu na obsadzaniu wolnych stanowisk. Albo kiedy pojawia się duży projekt rekrutacyjny i trzeba w krótkim czasie znaleźć bardzo wielu pracowników. Obecny personel po prostu nie jest w stanie tego zrobić. Jedno to możliwości fizyczne, a drugie – niewystarczające doświadczenie w zarządzaniu tak złożonymi projektami. Natomiast specjaliści w zakresie RPO mogą z łatwością czerpać z ogromnych baz różnorodnych kontaktów.

RPO, zwykle polegający na przeniesieniu całego procesu rekrutacji na rzecz firmy zewnętrznej, jest tutaj świetnym rozwiązaniem. Aby przekonać się, jaką ulgę przynosi, nie trzeba wcale zarządzać gigantyczną korporacją. Warto wiedzieć, że agencja Sowelo Consulting kieruje swoją ofertę również do znacznie mniejszych podmiotów. Niektóre firmy korzystające z jej usług RPO zatrudniają zaledwie 20 osób rocznie.

Outsourcing Procesu Rekrutacji

Jest to usługa kompleksowa i elastyczna, odpowiednia zarówno w przypadku rekrutacji wewnętrznej, jak i zewnętrznej, pracy stałej oraz tymczasowej. Można ją dostosować do ciągle zmieniających się warunków biznesowych czy też kultury organizacyjnej danej firmy. We wszystkich tych przypadkach uzyskujemy dostęp do gromadzonej latami eksperckiej wiedzy rynkowej oraz wyjątkowego know-how, które prezentuje agencja Sowelo.

Outsourcing Procesu Rekrutacji: znaczne oszczędności

 

Jeśli korzystamy z pomocy Sowelo w zakresie RPO, wszystkie koszty związane z rekrutacją pozostają pod kontrolą. Można spodziewać się redukcji w tym zakresie aż o 20-40%. Jest to z jednej strony efekt ogromnego skrócenia czasu rekrutacji – do zaledwie 3-6 tygodni. Z drugiej zaś – cięcia dodatkowych kosztów, jak usługi IT, rozmowy telefoniczne, wynajem sal, reklama i tym podobne. Te ukryte koszty są czymś, co może wyraźnie zwiększyć obciążenie finansowe, z jakim wiąże się organizacja procesu naboru. Sprawiają też, że niezwykle łatwo jest przekroczyć założony budżet.

Ale nawet jeśli tak się stanie, i tak będziemy musieli szybko rozpocząć poszukiwanie pracowników od nowa. Wynika to z dużej rotacji, która pociąga za sobą ciągłe wydatki dodatkowe, których nigdy nie można oszacować z góry. W samym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w przypadku kadry średniego szczebla, wynosi ona około 20 procent. Ale na szczęście Outsourcing Procesu Rekrutacji pomaga znacznie ograniczyć skalę rotacji pracowników. Jednocześnie umożliwia też zwiększenie zwrotu z inwestycji związanej z prowadzeniem naboru. Retencja jest wyższa, ponieważ profesjonalni konsultanci RPO firmy Sowelo wyłaniają lepiej dopasowanych kandydatów, którzy zostają w firmie na dłużej. Poza tym mogą wybierać z większej i bardziej zróżnicowanej puli specjalistów, idealnie dobierając kandydatów do wymagań.

Przemyślany i przygotowany od podstaw proces rekrutacji umożliwia wyłonienie tylko najlepszych pracowników, którzy wniosą do firmy znaczącą wartość dodaną. Współpraca z agencją Sowelo Consulting daje dostęp do rozbudowanej bazy kandydatów, talentów i innych cennych kontaktów. Możliwa jest praca na istniejącym ATS klienta, a także pomoc w wyborze innego, najbardziej odpowiedniego rozwiązania. Wszystko przebiega w ramach założonego budżetu oraz oczekiwań i wymagań klienta. Co ciekawe, wszystkie koszty kadrowo-płacowe dedykowanych rekruterów leżą po stronie Sowelo. Dobrze też wiedzieć, że jako dostawca RPO agencja ponosi pełną odpowiedzialność za uzyskane wyniki.

RPO: sukces od podstaw

Ale gwarancja kontroli kosztów to tylko jeden z wielu atutów, jakie oferuje w ramach RPO agencja Sowelo. Inne to m.in. kompleksowość oraz elastyczność rozwiązań. Ten zewnętrzny dostawca może np. pełnić funkcję działu rekrutacji firmy klienta. Wówczas jego wyspecjalizowani, doświadczeni konsultanci bądź wysoko wykwalifikowani headhunterzy ściśle nadzorują proces rekrutacji. W razie potrzeby współpracują jednak z pracownikami działu HR klienta. Profesjonaliści zatrudnieni w Sowelo oferują koordynację wszelkich prac rekrutacyjnych, a także standaryzację i ujednolicenie procedur.

Cały proces rekrutacji planowany jest od podstaw, począwszy od tworzenia profili kompetencyjnych kandydatów. Jeśli chodzi o pozyskiwanie właściwych osób, przyciąga się zarówno tych aktywnych, jak i pasywnych. Później następuje ocena kandydatów oraz przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych wraz z przedstawieniem wybranych osób zespołowi rekrutacyjnemu. Potem przychodzi czas na proces decyzyjny i selekcję, negocjacje oraz formalności, a nawet wsparcie agencji w zakresie onboardingu.

Sowelo jest w stanie dotrzeć do nieocenionych, najwyższej klasy specjalistów – poprzez liczne kanały i specjalistyczne narzędzia. Dotyczy to zresztą pracowników na różnych poziomach organizacyjnych. RPO w wykonaniu tej agencji oznacza po prostu zapewnienie wyjątkowej obsługi w każdym detalu. O nienagannej jakości świadczonych usług świadczy ponad 1200 zrealizowanych z sukcesem projektów od momentu powstania firmy w 2007 roku.

Outsourcing Procesu Rekrutacji firmy Sowelo obejmuje również copywriting oraz wsparcie graficzne klientów. Atrakcyjne ogłoszenia o pracy oraz filmy prezentujące daną organizację mogą również zostać wykorzystane w ramach Employer Brandingu. To świetny sposób na ukształtowanie wyjątkowego wizerunku firmy, a także poprawę tzw. Candidate Experience.

Sowelo świadczy zresztą wiele innych usług, które przenoszą doświadczenia rekrutacyjne klientów na znacznie wyższy poziom. Co jeszcze jest w ofercie? Warto zwrócić uwagę np. na rekrutację IT czy tzw. Interim Recruitment, doskonały w niespokojnych czasach. Wiele osób decyduje się również na Executive/Direct Search w branży IT/Telco, Finansach i Bankowości oraz w ramach Usług Profesjonalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.