Perspektywiczne zawody
Wśród zawodów uznawanych za najbardziej przyszłościowe można wymienić dietetyka i lekarza, bo ludzie zawsze będą zaniedbywać zdrowy tryb życia, a przez to chorować. Można do tego grona dodać też prawnika, bo przecież ludzie zawsze będą się też kłócić. Na podium znalazł się i biotechnolog, jako że obecnie rozkwita ta gałąź przemysłu.
Programiści również bez dwóch zdań zawsze znajdą pracę – choćby ze względu na nieustanny rozwój technologii, bez których już nie potrafimy się obyć. Natomiast we wszystkich rankingach pojawiają się zawody takie jak specjalista do spraw e-marketingu, logistyk z wiedzą branżową czy lingwista. Co łączy te trzy specjalizacje? Atrakcyjność dla rekruterów korporacyjnych.
Praca w korporacji?
Wieloetapowy proces rekrutacji pracowników charakterystyczny dla działań rekruterów korporacyjnych pozwala wybrać kandydatów o najlepszych predyspozycjach do tej pracy, a lista wymaganych umiejętności jest długa. Umiejętności miękkie takie jak mobilność, elastyczność, umiejętność odnalezienia się w międzynarodowym środowisku to cechy konieczne do funkcjonowania na rynku pracy w 2018 r., przede wszystkim w korporacjach. Dwa języki, zdolność szybkiego uczenia się, otwartość, zaangażowanie, chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, obsługa komputera i wiedza specjalistyczna to atuty wymarzonego kandydata do pracy w korporacji. Duże możliwości rozwoju, uczestnictwo w kursach, dofinansowanie studiów podyplomowych, szereg benefitów, prestiż, dobre wynagrodzenie – to w zamian może zaoferować korporacja.
Nowe kierunki przygotowujące do pracy w korporacjach
Ze względu na specyfikę pracy w korporacji i określony profil cech idealnego kandydata do tej pracy, powstały kierunki studiów związane z tym zawodem i kursy przygotowujące. Jedną z możliwości jest kierunek studiów podyplomowych oferowany przez warszawską Szkołę Główną Handlową, „Nowoczesne usługi biznesowe”. Studia te mają przygotować do pracy w centrach usług wspólnych (SSC), centrach outsourcingu procesów biznesowych (BPO) oraz w centrach badawczo-rozwojowych (R&D). Przewidywane efekty kształcenia oscylują wokół umiejętności prowadzenia kontaktów biznesowych w wielokulturowym środowisku, radzenia sobie w komunikacji w wirtualnej pracy i zdolności promowania innowacyjności w firmie. Alternatywą jest np. kurs ABSL Academy. 100 godzin e-learningu z zakresu wiedzy o sektorze, 12 weekendów związanych z case study i umiejętnościami miękkimi spędzonych pod okiem specjalistów pracujących w czołowych na rynku usług biznesowych firmach skutkują otrzymaniem 3 certyfikatów uznawanych na całym świecie. Praca w zespole, umiejętności negocjacji, znajomość rynku usług biznesowych i zasad jego komunikacji to oferowane efekty kształcenia. Wszystko to daje doskonały start kandydatom do pracy w korporacji.
Korporacja w praktyce
Nowozatrudnieni pracownicy centrów usług biznesowych mogą liczyć na szerokie możliwości rozwoju, a także szansę na specjalizację w określonej dziedzinie biznesu.
Od pewnego czasu, co raz częściej podczas rozmów kwalifikacyjnych padają pytania o perspektywy zwiększania swoich kwalifikacji w strukturach firmy i zdobycie pozycji eksperta. Ponadto, oczywiście centra SSC/BPO/ITO oferują młodym pracownikom szeroki pakiet benefitów – od standardowej karty MultiSport, kończąc na możliwości częstowania się w godzinach pracy nieograniczoną ilością Nutelli (oczywiście na koszt pracodawcy). To, czego oczekują w zamian to przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje językowe i gotowość do przeszkolenia i przyswajania wiedzy. Jeśli do tego wszystkiego dodamy ukończone studia, po których kandydaci znają już zasady funkcjonowania tego typu firm tym lepiej!
- podkreśla Patrycja Lech-Łamasz, Starszy Konsultant w Dziale Rekrutacji Advisory Group TEST Human Resources.
Przyszłość w korporacjach?
Czy praca w korporacji należy do zawodów przyszłości? Z pewnością umiejętności potrzebne do jej podjęcia stanowią doskonałą podstawę do każdej pracy. Umiejętność szybkiego przekwalifikowania, mobilność, wysoka etyka pracy – to zdolności, które nabywa pracownik korporacyjny, stając się tym samym atrakcyjnym kandydatem na nieustannie ewoluującym rynku pracy. Wpis o doświadczeniu korporacyjnym w CV nadaje więc pracownikowi pewną markę. Tak samo jak kształcenie się w tym kierunku, co jest najlepszą odpowiedzią na potrzeby pracodawców. Bez względu na to, czy przyszłość należy do korporacji czy nie, na pewno warto zdobyć w nich cenne doświadczenie i wykorzystać możliwości jakie dają tego typu firmy.
Szkolenie rca, czyli analiza przyczyn źródłowych problemów to propozycja dla właścicieli firm, chcących usprawnić różne zachodzące wewnątrz przedsiębiorstwa procesy. Dobrze przygotowane szkolenie daje sporo narzędzi oraz wiedzy, które następnie bardzo szybko można wykorzystać w praktyce. Inwestując w renomowane szkolenia można mieć pewność, że wydane pieniądze szybko się zwrócą w postaci bardziej sprawnej pracy przedsiębiorstwa i mocno podwyższonych kwalifikacji jego pracowników.