Pięć złotych zasad dobrze prosperującego sklepu z tytoniem

Sklepy branżowe powinna zawsze wyróżniać szeroka gama dostępnych produktów, doskonały wygląd sklepu i charakterystyczny zapach dla danej branży jako element marketingu. Mówiąc o sklepach z tytoniem można to bardzo prosto zobrazować na przykładzie 5 złotych zasad prowadzenia sklepu branżowego.

Zasada NR 1: Asortyment

Sklep musi posiadać bardzo szeroką gamę produktową w postaci tytoniu różnej jakości z różnych części świata, w różnych cenach dzięki temu otwiera się on na rynek z każdej strony i ma on łatwiejszy start. Kluczem jest tutaj odpowiednia strategia cenowa przyjęta dla naszego sklepu, w której musimy uwzględnić typ klienta szczególnego, którego oczekiwania wobec sprzedawanego produktu są bardzo wysokie, jak i klienta zorientowanego na cenę , dla którego liczy się zakup w jak najkorzystniejszej cenie. Dostosowując nasz asortyment według tego typu klientów zachowamy elastyczność jeżeli chodzi o wybór segmentu branży w jakim będziemy się poruszać.

Zasada NR 2: Sklep

Pomieszczenie sklepowe jak i wygląd zewnętrzny musi zapaść klientowi w pamięć i zbudować otoczkę profesjonalizmu i dostępności produktów. Wnętrze pomieszczenia powinno odzwierciedlać sprzedawany produkt, oraz rzeczy z nim związane a w przypadku tytoniu będą to fajki, cygara, papierośnice, zapach tytoniu w pomieszczeniu, w szczególnych przypadkach nawet lekki dym. Ponad to powinno się wyeksponować wszelkie produkty, które będą dostępne do sprzedaży, tak aby klient mógł czuć że może je mieć na wyciągnięcie ręki. Nie bez znaczenia pozostaje również zewnętrzny wygląd sklepu, który możemy zaaranżować na różne sposoby w zależności od naszej inwencji, jednak podobnie jak w przypadku wnętrza obie wizje muszą być spójne, przyjemne dla oka, charakterystyczne, a przede wszystkim tematyczne.

Zasada NR 3: Reklama

Reklama sklepu tytoniowego może okazać się konieczna ze względu na słabnącą modę na palenie, a tym samym spadek ilości potencjalnych klientów. Jeżeli nasz sklep znajduje się w centrum miasta, to najkorzystniejszą formą reklamy jaką w tym momencie możemy przyjąć jest reklama w formie obiektu umieszczonego nad wejściem do sklepu np. zwisającej fajki, cygara. Takiego typu reklamy są przyjemne dla odbiorcy i nie wpadają w konflikt z ograniczeniami dotyczącymi promocji tytoniu i papierosów. Inną formą reklamy jest wydobywający się zapach dobrego tytoniu ze środka sklepu, co jest formą reklamy oddziałującej na nasze zmysły.

Zasada NR 4: Zarządzanie

Podstawą do prowadzenie dochodowej działalności gospodarczej jest zarządzanie, które ma kluczowe znaczenie dla przyszłości również dla takiej formy biznesu jaką jest sklep. Aby dobrze zarządzać zarówno personelem, asortymentem jak i promocją musimy wiedzieć w jaki sposób zachodzą procesy występujące na rynku. Jeżeli chcemy zachować wszystko pod kontrolą musimy pamiętać o tych czterech funkcjach zarządzania jakimi są:

  • Planowanie ( celów, zadań, zasobów )
  • Organizowanie ( zasobów do realizacji celów i zadań )
  • Kierowanie ( realizacja zadań )
  • Kontrolowanie ( zgodność wykonywania zadań z planem)

Zasada NR 5: Personel

Dobór sprzedawców do sklepu jest sprawą niezwykle istotną, która wymaga odpowiedniej weryfikacji kandydatów. Sprzedawca na stanowisku w sklepie branżowym powinien mieć pojęcie o sprzedawanych produkcie, oraz go używać aby móc wyrazić opinię. Klient nie będzie chciał rozmawiać z osobą która nie ma pojęcia o tym co mówi, albo ma wiedzę teoretyczną. Zawsze najważniejsza pozostaje zada że najlepszym sprzedawcą danego dobra jest jego najdłuższy klient.

Artykuł opracowano wspólnie ze sklepem tytoniowym, w którym możesz również kupić markową i aromatyczną kawę. Więcej o ofercie pod linkiem http://www.trafika.pl/pl/c/kawa-rozpuszczalna/87

kappa-xp-touch-2gr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.