Pielęgnarki w szpitalach – czy uniform ma znaczenie?
Noszenie uniformu pomaga w kształtowaniu tożsamości zawodowej w służbie zdrowia. Wspiera silny obraz siebie i tożsamość zawodową, co może prowadzić do lepszych wyników w praktyce pielęgniarskiej. Jednak wciąż sporo pielęgniarek na świecie nadal nie nosi odzieży pielęgniarskiej, a przyczyny pozostają niejasne. Dlatego chcemy dzisiaj spojrzeć nieco głębiej na kwestię praktyk odzieżowych wśród pielęgniarek oraz czynników związanych z takimi praktykami w szpitalach.
Dlaczego strój medyczny ma znaczenie?
Zgodnie z definicją uniform medyczny można zdefiniować jako charakterystyczny strój noszony przez członków tego samego zespołu. Pielęgniarki w konkretnej placówce mogą nosić bluzy medyczne, które mogą odróżniać je od innych specjalistów pracujących w tej samej placówce. Pierwsze stroje pielęgniarskie powstały pod wpływem mniszek. Przed XIX wiekiem zakonnice były podstawową opieką nad pacjentami, pełniąc zasadniczo rolę dzisiejszej pielęgniarki. Po odbyciu szkolenia pielęgniarskiego zakonnice uzyskały stopień „Siostry”. Do lat czterdziestych XX wieku strój pielęgniarski, charakteryzujący się niebieskim kolorem, był dość standardowy i podlegał niewielkim zmianom. Później za zaprojektowanie munduru pielęgniarskiego odpowiedzialne były szpitale. W związku z tym nie ma jednego uniformu zalecanego dla pielęgniarek na szczeblu krajowym, jak i na całym świecie.
Uniformu pomagają zidentyfikować osobę noszącą mundur, w tym przypadku pielęgniarki, i ich role, ale też i innych pracowników służby zdrowia i pacjentów. Ponadto strój pielęgniarski promuje profesjonalizm i czystość, jednocześnie sprzyjając swobodzie poruszania się. Noszenie go sprzyja silnemu obrazowi siebie i tożsamości zawodowej, co może prowadzić do poprawy poczucia pewności siebie i ostatecznie lepszych wyników w praktyce pielęgniarskiej.
Poza tym, uniformy medyczne odgrywają kluczową rolę w wyznaczaniu granic zawodowych i kształtowaniu tożsamości zawodowej w opiece zdrowotnej. Są też ważne dla samych osób je noszących, zarówno z punktu widzenia ochrony granic i statusu zawodowego, jak i konstrukcji tożsamości zawodowej.
Nie wszystkie pielęgniarki preferują ten sam rodzaj odzieży.
Badanie przeprowadzone wśród pacjentów, pielęgniarek i administratorów wykazało, że wśród pielęgniarek preferowano mundur składający się z białych spodni i stetoskopu. Biały uniform składający się ze spodni z czepkiem, sukienka z czepkiem, spodnie i sukienka ze stetoskopem zajęły drugie miejsce. Biała sukienka mundurowa i strój z fartuchem laboratoryjnym – trzecie miejsce.
Również w Polsce pielęgniarki stanowią większość pracowników służby zdrowia i mają najczęstszy kontakt z pacjentami. Warto więc podjąć badania w celu oceny praktyk noszenia uniformów pielęgniarskich wśród pielęgniarek oraz czynników związanych z takimi praktykami w szpitalach. Dzięki temu badanie może ostatecznie pomóc w opracowaniu zasad i wytycznych dotyczących praktyk noszenia strój medycznych i pielęgniarskich tego rodzaju i podobnych.