Pit-38 – kto powinien go wybrać?

Termin rozliczenia podatkowego z urzędem skarbowym mija 30 kwietnia 2018 roku. Obowiązek złożenia deklaracji mają wszyscy podatnicy, którzy uzyskali w roku 2017 jakiekolwiek przychody, od których odprowadzono podatek dochodowy. Dotyczy to również osób, które osiągnęły dochody niższe od kwoty wolnej od podatku.

Formularze pit – jak je wybierać?

Zanim rozpocznie się wypełnianie pit, powinno się wybrać odpowiedni formularz dla siebie. Większość podatników rozlicza się za pomocą pit-37, który jest przeznaczony dla osób osiągających przychody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Formularz ten wybiera ponad 80 procent wszystkich polskich podatników. Pit-36 jest przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą czy też uzyskujących przychody z tytułu najmu prywatnego. Pit 38wybierają podatnicy, którzy uzyskują dochody ze sprzedaży instrumentów giełdowych.

Jeżeli podatnik wybiera pit 38 rozliczenie obejmuje zyski ze sprzedaży papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych,opcji giełdowych, a także z objęcia udziałów w spółkach. Formularz ten jest przeznaczony dla osób, dla których dochody z giełdy stanowią wyłączne, jak i dodatkowe źródło zysków.

Jak rozliczyć poprawnie pit-38?

Rozliczenie pit bywa trudne bez względu na rodzaj formularza, jaki powinien wybrać podatnik. Szczególnie trudne jest jednak dla większości podatników rozliczanie mniej popularnych pit, jak choćby pit-38. Aby mieć pewność, że druk jest wypełniony prawidłowo, warto skorzystać z rozwiązania takiego jak program do rozliczania pit. Aplikacja nie wymaga instalacji na komputerze, gdyż uruchamia się bezpośrednio w oknie przeglądarki.

Program do rozliczania pit 2017 ułatwia przygotowanie pit-38 oraz jego wysłanie do urzędu skarbowego przez Internet. Jeżeli woli się tradycyjny sposób rozliczenia, pit można wydrukować z pliku i następnie zanieść do właściwego urzędu. Rozliczenie online może być przesłane w dowolnej chwili, nawet w dni wolne od pracy i po godzinach zamknięcia urzędu. Pit papierowy należy złożyć w czasie otwarcia urzędu.

Pity 2017 program – nie czekaj na zwrot podatku

Program do rozliczania pit jest polecany osobom, którym przysługuje zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. W przypadku złożenia pit przez Internet nadpłacony podatek dochodowy zwykle jest zwracany na konto bankowe podatnika w ciągu 14 dni. Jeżeli składa się pit osobiście, najczęściej czeka się na zwrot podatku o wiele dłużej – nawet przez 3 miesiące, czyli przez maksymalny okres wskazany przez ustawodawcę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.