Płatne badania medyczne – kiedy pracodawca może pokryć ich koszty?

Każdy pracownik, który jest zatrudniony na umowę o pracę, ma obowiązek regularnie, co dwa lata wykonywać badania lekarskie, stwierdzające jego zdolność do pracy. Pierwsze takie badanie trzeba wykonać jeszcze przed podpisaniem pierwszej umowy. Najczęściej pakiet badań obejmuje konsultację z lekarzem medycyny pracy, badania wzroku, a większy zakres badań jest uzależniony od tego, na jakim stanowisku pracownik wykonuje swoje obowiązki.

Koszty okresowych pracowniczych badań lekarskich leżą po stronie pracodawcy, to on musi skierować pracownika na badanie, wskazać konkretną przychodnię i ośrodek zdrowia, a także zapłacić za te badania. Pracownik nie ma obowiązku płacić za badania, które są mu potrzebne do wykonywania codziennych obowiązków. W niektórych sytuacjach badania lekarskie są mocno rozszerzone i wymagają konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin. Jest tak w przypadku chociażby badań kierowców, którzy poza podstawowym pakietem badań musza również przechodzić badania psychologiczne. Także wtedy koszty tych badań powinien pokryć pracodawca.

Warto korzystać z prywatnych pakietów medycznych

kazmirowicz gdyniaW wielu zakładach firmy benefitem dla pracowników są prywatne polisy ubezpieczeniowe, w których skład wchodzi także ubezpieczenie medyczne. W ramach polisy można korzystać z usług lekarzy różnych bezpłatności i nie trzeba za nie płacić. Pracownicy często nie wykorzystują tych pakietów, a przypominają sobie o nich jedynie wtedy, gdy koniecznie musza udać się do lekarza określonej specjalności. Tymczasem wiele badań lekarskich dobrze jest wykonywać profilaktycznie. Pozwalają one na wykrycie chorób we wczesnym ich stadium, gdy nie dają jeszcze żadnych konkretnych dolegliwości czy widocznych, odczuwalnych objawów. W pakietach medycznych często znajdują się badania obrazowe, takie jak USG brzucha czy nerek. Warto je wykorzystać, gdyż w wielu przypadkach są po prostu wskazane. Badania USG to propozycja dla pracowników z Trójmiasta i okolic, którym zależy na dobrej jakości opiece medycznej i cenią sobie profilaktykę zdrowotną. USG jest nieinwazyjne, bezbolesne, a może wcześnie wykryć sporo poważnych chorób.

Praca w trudnych warunkach

W wielu zakładach pracy wykonywanie obowiązków zawodowych wiąże się z przebywaniem w warunkach trudnych i zagrażających zdrowiu. Pracownicy takich firm tym bardziej powinni pilnować swojego stanu zdrowia i zgłaszać się na wszystkie okresowe i regularne badania lekarskie. W dobrych firmach pracodawcy opłacają badania związane z dolegliwościami, które mogą powstać przy wykonywaniu codziennej pracy. Warto więc z nich skorzystać. Wizyta u lekarza nie trwa długo, można więc bez problemu w codziennych obowiązkach znaleźć chwilę na przebadanie się. Bardzo często osoby, u których choroby wykryto w bardzo zaawansowanych stadiach, żałują, że nie badały się regularnie i nie trafiły pod opiekę specjalisty wcześniej. Takich błędów nie warto powielać, gdyż zapłacimy za nie najczęściej własnym zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.