Czym jest pneumatyka i jak to ma się do hydrauliki? Porównajmy!

Istnieją różne operacje, które wymagają specjalistycznego sprzętu. Niektóre prace mogą wymagać wysoce wyspecjalizowanych i powtarzalnych ruchów, podczas gdy inne wymagają zerowej wilgotności do pakowania żywności i materiałów medycznych.

Do obsługi tych operacji inżynierowie wykorzystują hydraulikę i pneumatykę. Teraz toczy się debata na temat hydrauliki oraz pneumatyki i która najlepiej sprawdza się w konkretnych zadaniach inżynierskich. Zamiast stać po obu stronach, spójrzmy, co robią i w jakich środowiskach użyjesz każdego z tych rozwiązań.

Czym jest pneumatyka?

W debacie hydraulika kontra pneumatyka istnieją pewne okoliczności, w których można zastosować jedno lub drugie. Na przykład pneumatyka i złączki pneumatyczne to rozwiązanie, które ma przewagę w wilgotnych środowiskach, takich jak urządzenia myjące do pakowania żywności.

Aby wykonać takie operacje, podstawowa pneumatyka wykorzystuje sprężone gazy, które wyzwalają ruch dla wspomnianych zadań. Pneumatyka zazwyczaj wykorzystuje połączone komponenty, sprzedawane przez wyspecjalizowanych dostawców do konwersji sprężonego powietrza na energię. Takie komponenty mogą obejmować:

• złączki pneumatyczne
• sprężarka gazu
• zbiorniki powietrza
• zawory
• inne komponenty

Obecnie wielu uważa, że ​​zadania inżynierskie wykonywane przez pneumatykę można zaklasyfikować jako przyziemne, ale istnieje kilka interesujących sposobów ich wykorzystania, takich jak animatronika, katapulty lotniskowców i wiele innych.

Co to jest hydraulika?

Teraz, gdy rozmawialiśmy o pneumatyce, wyjaśnimy jak działa hydraulika i do jakich zadań inżynierskich możesz jej użyć.

Hydraulika wykorzystuje płyny i oleje do wytwarzania energii mechanicznej za pomocą komponentów o odpowiedniej wielkości, co czyni go preferowanym mechanizmem do niektórych rodzajów zadań inżynierskich. Niektóre z najczęstszych zastosowań hydrauliki to: turbiny, tamy i rzeki. Wszystkie one wykorzystują pewien rodzaj mechanizmu hydraulicznego do wytwarzania energii.

W debacie hydraulika kontra pneumatyka inżynierowie chcieliby wykorzystać hydraulikę w pracach, które wymagają bardzo precyzyjnych i często powtarzalnych ruchów. Właśnie dlatego można je zobaczyć w niektórych z wymienionych powyżej.

Którego rozwiązania użyć?

Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieje wiele zastosowań pneumatyki i hydrauliki. Każdy ma swoje miejsce do zadań inżynierskich i w zależności od środowiska wybierasz jedno nad drugim.
Kilka innych różnic do rozważenia to cena i presja potrzebna do operacji. Pneumatyka kosztuje mniej, ponieważ hydraulika zwykle wymaga bardziej złożonego montażu i konserwacji. W przypadku operacji wymagających bardzo wysokiego ciśnienia hydraulika byłaby lepszym wyborem niż pneumatyka.

Niemniej jednak w każdym z tych przypadków zdecydowanie najlepiej jest zasięgnąć opinii specjalistów, aby pomogli podjąć możliwie jak najlepszą dyskusję w tym temacie i zdecydowali co będzie najlepsze dla konkretnego projektu. To najlepsze z możliwych rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.