Podatek rolny – najważniejsze informacje

Rolnicy, tak samo jak każdy inny pracownik lub właściciel firmy, zobowiązani są do płacenia podatków. Osoby mające zarejestrowaną działalność rolniczą muszą w odpowiednim czasie wypełnić deklarację DR-1. Oczywiście w tym wypadku są określone zasady, których należy przestrzegać. 

  1. Jak szybko i sprawnie rozliczyć deklarację podatkową?
  2. Kto podlega opodatkowaniu?
  3. Jakie elementy należy opodatkować?

Jak szybko i sprawnie rozliczyć deklarację podatkową?

Już Benjamin Franklin, amerykański polityk i myśliciel, w XVIII wieku mówił, że na tym świecie tylko dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki. W tej kwestii wiele się nie zmieniło i każdy z nas musi rozliczyć swoje dochody. Nie inaczej jest w przypadku rolników. Rozliczenie podatków w tym wypadku wygląda trochę inaczej. Tak samo jak inni obywatele, posiadacze gruntów muszą zapłącić podatek, zwany po prostu rolnym. W tym celu wypełniany jest specjalny formularz – deklaracja DR-1. Podatek rolny, tak samo jak inne podatki, można rozliczyć za pośrednictwem internetu. Nowoczesna technologia znacznie ułatwiła także tę sferę naszego życia. Rolnicy mogą zatem skorzystać z globalnej sieci, tak samo jak osoby składające coroczną deklarację PIT.

Elektroniczne składanie formularzy znacznie ułatwia i przyśpiesza całą procedurę. Deklaracje podatkowe dostępne na stronie przyjazne-deklaracje.pl/podatek-rolny są regularnie aktualizowane, dzięki czemu użytkownicy nie muszą szukać nowych przepisów. Prawo podatkowe cały czas się zmienia, co sprawia, że można łatwo popełnić błędy. W takiej sytuacji warto skorzystać z gotowych deklaracji. dodatkowo nie trzeba ich przesyłać pocztą, jak było kilkanaście lat temu. Dzisiaj każdy z nas może, w tym także właściciele gruntów rolnych, mogą przesłać swoje zeznanie podatkowe za pomocą internetu. Warto pamiętać, że niedopełnienie obowiązku rozliczenia dochodów skutkuje naliczeniem kar przez urzędy skarbowe. Równie ważną rolę odgrywa terminowe złożenie deklaracji.

Kto podlega opodatkowaniu?

Nie każda osoba musi płacić podatek rolny. Informacja podatkowa dokładnie określa, kto musi rozliczyć dochody uzyskane w trakcie uprawy bądź hodowli roślin i zwierząt. Deklaracja podatkowa musi być wypełniona przez właścicieli gruntów oraz posiadaczy samoistnych, czyli osoby, których zadaniem jest zarządzanie terenem, jednak nie posiadają do danego obszaru praw własnościowych. Odpowiedni formularz uzupełniają także wieczyści użytkownicy, ponieważ przejmują prawa, jakie posiadają właściciele ziemscy. Kolejne osoby to posiadacze obszarów rolnych należących do Skarbu Państwa oraz dzierżawcy gospodarstw objętych ubezpieczeniem społecznym rolników. Zgodnie z obowiązującym prawem to właśnie w tych przypadkach obowiązkowe jest rozliczenie wskazanych wcześniej deklaracji.

Jakie elementy należy opodatkować?

warto także podpowiedzieć, co podlega opodatkowaniu. Według polskiego prawa deklaracje DR-1 dotyczą użytków zakwalifikowanych rolnych, chyba że prowadzona jest na ich terenie działalność inna niż rolnicza. Oczywiście grunty musza być odpowiednio sklasyfikowane. Tereny podlegające opodatkowaniu powinny być wpisane do ewidencji gruntów rolnych (dotyczy to także budynków na danych terenach). Istotną rolę odgrywa termin płacenia podatków. Jeśli kupiliśmy grunt zakwalifikowany jako rolny, mamy miesiąc na uiszczenie stosownych opłat. W przypadku składania corocznych deklaracji rolnicy mają czas do 15 stycznia każdego roku. Dotyczy to osób prawnych, spółek oraz wszelkiego rodzaju instytucji czy organizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.