Podatki za pracę w Niemczech – sprawdź czy wiesz wszystko na ten temat
Osoby wykonujące pracę w Niemczech posiadają przypisaną klasę podatkową. Pracodawca pobiera informacje na temat klasy podatkowej odnośnie naszej klasy podatkowej i wylicza nam wynagrodzenie.
Klasy podatkowe w Niemczech
Klasa pierwsza – osoby samotne i małżonkowie żyjący osobno. Kwota wolna od podatku wynosi 945 euro.
Klasa druga – osoby samotnie wychowujące dzieci. Kwota wolna od podatku wynosi 1077 euro.
Klasa trzecia – osoby owdowiałe lub małżonków, których partner wybrał klasę podatkową pięć lub nie pracuje. Kwota wolna od podatku wynosi 1788 euro.
Klasa czwarta – małżonków, których partner wybrał klasę czwartą. Kwota wolna od podatku wynosi 945 euro.
Klasa piąta – małżonków, których partner wybrał klasę trzecią. Kwota wolna od podatku wynosi 105 euro.
Klasa szósta – osoby samotne i małżonków wykonujących więcej niż jedną pracę. Klasa odnosi się głównie do drugiej pracy. Kwota wolna od podatku wynosi 0 euro.
Jak sprawdzić klasę podatkową?
Od 1 stycznia 2013 roku w Niemczech obowiązuje elektroniczna karta podatkowa. Karta zawiera dane podatnika oraz informacje o aktualnej klasie podatkowej. Urzędy Skarbowe Niemczech udzielają informacji na temat danych zawartych w elektronicznej karcie podatkowej. W celu uzyskania informacji należy wykonać telefon lub napisać zapytanie do urzędu. Inną drogą uzyskania informacji o klasy podatkowej jest udanie się do urzędu skarbowego w celu uzyskania zaświadczenia o naszej klasy podatkowej.
Jaka jest klasa podatkowa, jeśli jeden z małżonków mieszka w Polsce?
Jeśli łączne zarobki w 90% podlegają niemieckiemu opodatkowaniu to otrzymujemy klasę podatkową trzecią. Jeżeli zarobki jednego z małżonków nie przekraczają 16708 euro to otrzymujemy klasę podatkową trzecią , nawet gdy niemieckiemu opodatkowaniu podlega mniej niż 90% łącznych zarobków.
Małżonek wykonujący pracę w Niemczech musi przekazać do urzędu skarbowego zaświadczenie o wysokości dochodów drugiego małżonka, który zamieszkuje i pracuje w Polsce.
W przypadku gdy wyjazd do Niemiec nastąpił przykładowo w czerwcu to do rozliczenia będzie trzeba dołączyć zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce.
Rozliczenie wspólnie z małżonkiem czy osobne.
W przypadku gdy małżonek mieszkający w Polsce ma mniejszy dochód to korzystniej jest dokonać rozliczenia wspólnego w Niemczech. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość skorzystania z odliczeń z tytułu rozłąki z rodziną. W przypadku tego odliczenia warto przekazać koszt przejazdu do Polski.
Kto jest zobowiązany do złożenia rozliczenia podatkowego w Niemczech?
Jeżeli osoba samotna osiągnie dochód powyżej 8820 euro lub małżonkowie osiągną dochód przekraczający 17640 euro to w takich sytuacjach występuje obowiązek składania zeznania podatkowego. Od 2017 roku następuje zmiana w terminie złożenia zeznania podatkowego. Termin złożenia zeznania do urzędu upływa 31 lipca. Zwłoka w składaniu zeznania będzie skutkować karą w wysokości 25 Euro za każdy miesiąc spóźnienia.
Jak długo należy czekać na decyzję podatkową urzędu skarbowego w Niemczech?
Urząd skarbowy wydaje decyzję podatkową średnio w ciągu od 5 do 8 tygodni od dnia złożenia. Niemiecki urząd skarbowy nie ma z góry określonego terminu wydania decyzji podatkowej.
Kwota na dzieci wolna od podatku
W bieżącym roku kwota wolna od podatku na dzieci wynosi 2412 Euro, a w roku 2018 będzie wynosi 72 Euro więcej.
Dodatek rodzinny
Rodzinny dodatek w roku 2017 i 2018 na każde dziecko jest podniesiony o 2 Euro. Dodatki na dzieci od roku 2017 będą wynosić 10 Euro miesięcznie więcej.
Sprawdź również na czym polega zwrot podatku z Norwegii