Co warto wiedzieć przed podjęciem pracy, jako opiekunka osób starszych?

 

Praca, jako opiekunka osób starszych za granicą to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Decyzja dotycząca jej podjęcia powinna być dobrze przemyślana. Z tego względu przed zaaplikowaniem na to stanowisko warto być świadomym przyszłych obowiązków, jak i pożądanych w tej profesji kompetencji.

Opiekunka osób starszych Niemcy — jakie są jej obowiązki?

Podstawowym obowiązkiem opiekunki osób starszych jest oczywiście zapewnienie seniorowi należytej opieki. Dotyczy to zarówno wsparcia emocjonalnego, a także zapewnienie towarzystwa i rozrywki, jak i pomocy codziennych czynnościach, których dana osoba starsza nie jest w stanie wykonać samodzielnie. Można do nich zaliczyć m.in.

  • poruszanie i przemieszczanie,
  • czynności związane z utrzymaniem higieny i przebieraniem się,
  • przygotowywanie posiłków zgodnych z dietą osoby starszej i kupowanie najpotrzebniejszych produktów, czy
  • wypełnianie formalności.To nie wszystko. Osoba pracująca w tym zawodzie musi pamiętać, że do listy jej obowiązków może należeć utrzymywania miejsca, w którym przebywa senior w czystości i wyręczanie go w wykonywaniu podstawowych obowiązków domowych takich, jak np.:
  • dbanie o ubrania osoby starszej poprzez ich pranie i prasowanie,
  • opiekowanie się jej pupilem, czy
  • wykonywanie podstawowych czynności porządkowych w domu takich jak odkurzanie, czy ścieranie kurzu.

Oprócz tego osoba pełniąca tę funkcję powinna mieć dobre zdolności organizacyjne, ponieważ jest ona odpowiedzialna za pomoc w organizacji seniora polegającej na pilnowaniu terminów spotkań i wizyt lekarskich, a także zadbanie o przyjmowanie przez osobę starszą leków o wyznaczonych porach dnia. Warto pamiętać, że zakres obowiązków pracownika może być zróżnicowany i być ściśle korelowany z kondycją seniora.

Opiekunka osób starszych Niemcy — jakie cechy i kompetencje są niezbędne do wykonywania takiej pracy?

Warto by kandydatka na stanowisko opiekunki osób starszych w Niemczech miała typowe kompetencje przydatne w zawodach związanych z zajmowaniem się innymi ludźmi. W tej profesji niezwykle istotna jest cierpliwość, odpowiedzialność, czy obowiązkowość. W pracy z drugim człowiekiem, zwłaszcza w pracy opiekunki osób starszych, niezbędna jest również empatia, wrażliwość, komunikatywność, dyskrecja, zindywidualizowane podejście do danej osoby starszej, a także okazanie jej szczerego szacunku, jak i zainteresowania. Nie bez znaczenia jest również wysoki poziom elastyczności i dyspozycyjności, związany z koniecznością pracy w zróżnicowanych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.