Polimery, podnośniki i inne aspekty powiązane z procesem wulkanizacji

Wulkanizacja gumy to proces mający na celu poprawę elastyczności i wytrzymałości gumy poprzez obecność siarki oraz ogrzewanie, które zmienia strukturę cząsteczek gumy.

Opony samochodowe, węże, których używają strażacy i gumki. To tylko kilka przykładów z szerokiej gamy produktów wykonanych z wulkanizowanej gumy. Przyjrzyjmy się bliżej tym procesom transformacji oraz jaką rolę w tym pełni podnośnik bałwanek .

Co robi wulkanizacja?

Wulkanizacja to proces polegający na użyciu chemikaliów w celu zmiany naturalnej gumy w mocniejszą, trwalszą substancję. Wulkanizacja to proces obróbki gumy lub plastiku chemikaliami, dzięki czemu staje się on mocniejszy, bardziej stabilny lub ma większą elastyczność. W stanie naturalnym guma jest nieco elastyczna i nie jest tak mocna, jak mogłaby być.

Wulkanizacja rozwinęła się jako sposób na jej wzmocnienie. W trakcie procesu wprowadza się siarkę i inne dodatki – „przyspieszacze” – w celu stworzenia sposobu na mostkowanie lub łączenie łańcuchów polimerowych, które już istnieją w gumie. Po wulkanizacji gumy można ją wykorzystać komercyjnie ze względu na jej trwałość, wytrzymałość i właściwości zapobiegające przywieraniu.

Istnieją dwa procesy, w których powstaje wulkanizowana guma.

1. Wulkanizacja ciśnieniowa

Proces ten jest najbardziej typowym procesem wulkanizacji i polega na podgrzaniu kauczuku przy użyciu siarki i ciśnieniu w temperaturze 150 st.C. W całym procesie można stosować inne chemikalia i środki, takie jak wypełniacze zwiększające wytrzymałość i odporność na zużycie lub sadza, która działa jako wzmocnienie. Wspomniany podnośnik poduszkowy jest niezbędny by unieść samochód w tym procesie – jeśli chodzi o wulkanizację opon samochodowych.

2. Swobodna wulkanizacja

Swobodna wulkanizacja oznacza, że ​​guma jest wulkanizowana poprzez przepuszczanie przez gumy bardzo gorącej pary. Ukończenie wulkanizacji zajmuje około ośmiu godzin, jednak do procesu można wprowadzić pewne aktywatory chemiczne, aby przyspieszyć ten czas. Tutaj podobnie bałwanek pneumatyczny zdaje się być niezbędnym elementem.

Specjalistyczny proces wulkanizacji

Każdy proces wulkanizacji jest szczegółowy i bardzo dokładny, co oznacza, że ​​musisz wiedzieć, co robisz, aby uniknąć niebezpieczeństwa lub zrujnować efekt końcowy. Można również dodawać pigmenty, aby uzyskać kolorową wulkanizowaną gumę, a także chemikalia, aby chronić kolor i trwałość. Lewarek bałwanek pozwoli Ci na dokładne wykonanie procedury.

Do czego służy wulkanizowana guma?

Wulkanizowana guma jest używana do produkcji różnych przedmiotów, w tym podeszew butów, węży, krążków hokejowych, piłek do kręgli, zabawek, opon, piłek do odbijania i wielu innych. Większość produkowanych wyrobów gumowych jest wulkanizowana.

Wulkanizacja gumy może mieć wiele pozytywnych skutków. Efekt jest 10 razy mocniejszy i trwalszy niż kauczuk naturalny, dzięki czemu może być używany do wielu innych celów niż sam kauczuk naturalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.