Podstawowe elementy udanej przestrzeni coworkingowej

Celem przestrzeni coworkingowych jest połączenie poważnej etyki pracy i przyjemnej atmosfery oraz zachęcenie do interakcji z ludźmi i wymiany pomysłów. Oznacza to, że biuro coworkingowe musi być zoptymalizowane do pracy, ale także wystarczająco elastyczne dla freelancerów i startupów.

Spróbowaliśmy na podstawie citydesk.pl wymienić wszystkie ważne atuty idealnej przestrzeni coworkingowej i oto wyniki naszych rozważań.

Miejsce zaprojektowane do pracy

Kabiny i ścianki działowe są wielkim błędem w środowisku pracy, które ma być nieformalne i bezciśnieniowe. Nie tylko tworzą poczucie tajemnicy i są niczym barykady, ale są uosobieniem okropnych korporacyjnych dni pracy bez perspektywy. Gdy przepływ pracy zależy od współpracy, otwarty plan jest jedynym logicznym układem.

Zapewnienie właściwych narzędzi

Szybkie WiFi, dostęp do drukarki i kopiarki to podstawa, podstawowe wyposażenie kuchenne, czysta łazienka i ekspres do kawy. Podczas gdy znaczna większość ludzi przynosi własne laptopy, notebooki i tablety, dobrą praktyką jest również dołączanie kilku komputerów PC w sytuacjach awaryjnych. Połączenie Wi-Fi musi działać jak najlepiej – musi być w stanie obsłużyć maksymalną pojemność przestrzeni.

Skup się na funkcji

Przestrzenie coworkingowe wymagają atrakcyjnych, ale ergonomicznych mebli, aby umożliwić ludziom wygodną i efektywną pracę. Okrągłe stoły i przestrzenie połączonych biurek, stojących biurek i ergonomicznych krzeseł – wszystkie meble muszą być wystarczająco wygodne, aby zwiększyć produktywność i uniknąć rozpraszania uwagi, a także ułatwić ludziom współpracę.

Udogodnienia i kultura

Przestrzenie coworkingowe dotyczą zarówno czasu wolnego, jak i ciężkiej pracy. Kawiarnie, bary, a nawet restauracje stają się powszechną częścią tych środowisk. Jeśli ludzie czują się przyjemnie w jakimś miejscu, wkrótce staną się centrum społeczności i doprowadzą do większej liczby połączeń i głębszej współpracy.

Społeczność

Przestrzeń coworkingowa bez ludzi to po prostu ładnie zaprojektowane biuro otwarte z kojącą muzyką, może barem lub stołem do gry w piłkarzyki. To, co sprawia, że każda przestrzeń coworkingowa jest świetna, to społeczność: zbiór zaangażowanych ludzi, którzy dbają o przestrzeń i siebie nawzajem.

To małe coś…

… To sprawia, że przestrzeń jest wyjątkowa i inna. Nawet jeśli meble pochodzą z IKEA, musi istnieć szczegół, który odróżnia przestrzeń coworkingową od wszystkich innych. Jednak nie musi to być coś strasznie ekstrawaganckiego – czasem jeden, wydawałoby się nic nie znaczący na pierwszy rzut oka element jest tym, co nadaje całej przestrzeni odpowiedniego, unikatowego charakteru.

Jak więc widać stworzenie przestrzeni powierzchni coworkingowej, która naprawdę spełnia swoją funkcję i jest zawsze wypełniona kreatywnymi profesjonalistami wcale nie musi być tak trudne, jak niektórym się wydaje. Sęk w tym, by dobrze to przemyśleć i zadbać o każdy z istotnych elementów. Ten mini poradnik na pewno może być wielką pomocą, jeśli chodzi o wyznaczenie odpowiedniego kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.