Pogłębiająca się wada wzroku – jak poradzić sobie z nią w pracy?

Wady wzroku mogą być różnego typu. Osoby cierpiące na krótkowzroczność dobrze widzą z niewielkiej odległości, natomiast w oddali obraz im się rozmywa. Odwrotny problem mają dalekowidze – z bliska widzą kiepsko, z daleka natomiast całkiem dobrze. Każda wada wzroku może być sporym utrudnieniem w miejscu pracy, szczególnie jeśli nasze obowiązki zawodowe wykonujemy przy komputerze. Warto więc zadbać o dobre widzenie i wybrać się do okulisty.

Jeśli nasza wada wzroku jest niewielka, często nie spieszymy się zbytnio z wizytą u okulisty i z noszeniem okularów. Nie jest to jednak dobre działanie – niekorygowane wady wzroku nieustannie się pogłębiają. Może nawet dojść do sytuacji, że wada nawet pomimo późniejszego noszenia okularów będzie stale się powiększała. Warto więc od razu, jak tylko mamy jakiekolwiek problemy z widzeniem udać się na wizytę u lekarza okulisty. Wskazaniem do wizyty lekarskiej są nie tylko wady wzroku, ale również wiele innych dolegliwości ze strony oczu. A tych w przypadku pracy przy komputerze może być naprawdę sporo – łzawienie, podwójne widzenie, widzenie jak za mgłą, suchość oka lub bóle głowy. Każdy z tych objawów powinien być dla nas sygnałem, że z naszymi oczami dzieje się coś niedobrego.

Dobrze dobrane okulary i soczewki

Aby zatrzymać postępującą wadę wzroku, warto nosić okulary korekcyjne lub soczewki. Dzięki temu będziemy dobrze widzieć, a nasza wada będzie ustabilizowana. Warto wybrać dobrej jakości okulary, sprawdzić, jak się w nich czujemy, a także ocenić, czy są dobrym rozwiązaniem przy naszym trybie życia. Alternatywą dla okularów mogą być szkła kontaktowe, które zakłada się bezpośrednio do oka. Są wygodne, komfortowe w użytkowaniu, szczególnie dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i okulary mogą im nieco przeszkadzać. Nawet jednak, gdy nie mamy wady wzroku, dobrze jest pomyśleć o okularach do pracy przy komputerze. Są one wyposażone w specjalne szkła z filtrami przeciw światłu niebieskiemu oraz antyrefleksami. Dzięki temu nasze oczy są chronione przed szkodliwym światłem, a także mniej się męczą podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Regularnie odwiedzaj okulistę

Aby mieć pewność, że z naszymi oczami jest wszystko w porządku, dobrze jest systematycznie odwiedzać okulistę co najmniej raz w roku. Co prawda pracownicy mają zwykle badania okresowe co dwa lata, jednak czasem taka odległość czasowa może być za duża, jeśli mamy już jakieś problemy z oczami. Dobry okulista dysponuje wieloma urządzeniami i metodami diagnostycznymi, które pozwalają na wykrycie poważnych wad i chorób oczu. Jednym z nich jest ,angiografia fluoresceinowa czyli badanie wnętrza oka za pomocą specjalnego urządzenia po podaniu pacjentowi kontrastu. Można dzięki niemu wykryć wiele chorób siatkówki, które przebiegają z innymi chorobami, jak na przykład cukrzycą. Im częściej badamy sobie oczy, tym szybciej można wykryć postępujące problemy i wdrożyć właściwe leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.