Poliwęglan komorowy – właściwości i zastosowanie

Rozwój technologiczny tworzyw sztucznych otworzył nowe możliwości w zakresie budownictwa oraz wyposażenia wnętrz. Jednym z tych wyjątkowych materiałów jest poliwęglan. Czym on jest i jakie ma zastosowanie? 

Ostatnie dziesięciolecia przyniosły wiele zmian w zakresie budownictwa. W wielu branżach budowlanych z powodzeniem wprowadzono nowe technologie oparte na wykorzystaniu różnorodnych materiałów syntetycznych. W wielu obszarach budownictwa znalazł zastosowanie także różnej postaci poliwęglan – najczęściej lity lub komorowy.

Czym jest poliwęglan?

Poliwęglan jest to jedno z bardzo popularnych tworzyw sztucznych. Jak sama nazwa wskazuje jest to materiał, który nie występuje w naturalnym środowisku. Jest opracowywany w laboratoriach i produkowany na wielką skalę w firmach produkcyjnych. Jest to polimer z grupy poliestrów zaliczany do estrów kwasu węglowego. Jego produkcję rozpoczęto w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie poliwęglan produkuje się rokrocznie w ogromnych ilościach z uwagi na bardzo duże zapotrzebowanie na ten materiał – głównie z sektora budowlanego oraz reklamowego.

Zapewne najistotniejszym parametrem poliwęglanu jest jego wysoka przezroczystość porównywalna ze szkłem, w przeciwieństwie jednak do tego naturalnego materiału poliwęglan jest niezwykle wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się niską temperaturą przetwórstwa, dzięki czemu jest łatwy z przemysłowej obróbce. Poliwęglan jest także bardzo lekki dzięki czemu może mieć zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzeba zmniejszenia masy konstrukcji do niezbędnego minimum.

Zastosowanie poliwęglanu komorowego

Poliwęglan komorowy jest bardzo powszechnie wykorzystywany w budownictwie do tworzenia wytrzymałych wielkopowierzchniowych zadaszeń charakteryzujących się lekką konstrukcją. Za każdym razem, gdy widzisz przezroczysty dach nad jakąś halą sportową lub targową, zapewne masz do czynienia z typowym wykorzystaniem poliwęglanu. Materiał ten w formie płyt jest też stosowany do zadaszeń tarasów, drzwi wejściowych do budynków oraz jako przezroczyste ściany w budynkach firmowych. W przeciwieństwie do szkła, poliwęglan jest bardzo łatwy w transporcie i obróbce. Jest to materiał miękki i elastyczny, dzięki czemu bez problemu można go ciąć i przewiercać, co ma duże znaczenie dla instalatorów. Poliwęglan lity oraz komorowy zazwyczaj jest dostarczany w postaci płyt.

Techplast jest ogólnopolskim dystrybutorem tworzyw sztucznych specjalizującym się w dostarczaniu hurtowych ilości poliwęglanu komorowego na potrzeby budownictwa oraz reklamy. Firma posiada aktualnie kilkadziesiąt punktów dystrybucji zlokalizowanych na terenie całego kraju, między innymi w Warszawie, Wrocławiu oraz Poznaniu.

Poliwęglan komorowy dystrybucja Poznań
https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-poznan
Ul. Dokerska 22
54-142 Wrocław
biuro@techplast.group
(+48) 530 067 003

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.