Pomysł na karierę: szklarz

Szklarz tnie, dopasowuje, instaluje, usuwa i naprawia szkło. Produkty, z którymi może pracować, to okna, lustra, świetliki, blaty, gabloty i drzwi prysznicowe. Szklarze pracują w domach i firmach komercyjnych, Pracują nad istniejącymi konstrukcjami i nad nowymi konstrukcjami. Pracownicy, którzy wymieniają i naprawiają szyby samochodowe, nie są objęci tym tytułem zawodowym.

Fakty dotyczące zatrudnienia

W 2018 r. zatrudnionych w Polsce było kilkadziesiąt tysięcy szklarzy. Ponad połowa pracowała dla wykonawców fundamentów, konstrukcji i budownictwa zewnętrznego. Inni współpracują ze specjalistami takimi jak producent okien https://www.oknapetecki-kalisz.pl/ tworząc coraz to lepsze okna z kalisza. Sprzedawcy materiałów budowlanych i materiałów eksploatacyjnych zatrudniali niewielką ich liczbę. Jest też mała grupa szklarzy samozatrudnionych.

Wymagania edukacyjne dla szklarza

Jeśli chcesz zostać szklarzem, będziesz musiał zapisać się na program praktyk, który obejmie konkretną ilość godzin szkolenia technicznego i drugą taką jeśli chodzi o szkolenia w miejscu pracy. Szkolenie techniczne będzie składać się z instrukcji w zakresie technik instalacji szkła, podstawowej matematyki, czytania planu i ogólnych technik budowlanych. Dowiesz się również o praktykach bezpieczeństwa i zdobędziesz szkolenie z pierwszej pomocy. Podczas szkolenia w miejscu pracy będziesz miał do czynienia z realną pracą wykonywaną przez szklarza. Po zakończeniu stażu zostaniesz uznany za pracownika, który posiada odpowiednie umiejętności do wykonywania samodzielnej pracy.

Praktykanci muszą mieć co najmniej 18 lat, mieć dyplom ukończenia szkoły średniej lub jego odpowiednik i być fizycznie zdolni do wykonywania pracy wymaganej przez ten zawód. Związki zawodowe i stowarzyszenia wykonawców często sponsorują programy praktyk zawodowych. Skontaktuj się z lokalnym związkiem reprezentującym szklarzy w Twojej okolicy lub zapoznaj się z katalogiem praktyk zawodowych, aby uzyskać listę możliwości kursów sponsorowanych przez taką organizację.

Inne wymagania

Po ukończeniu praktyki możesz dostać się do pracy. Większość krajów nie udziela licencji szklarzom, ale mądrze jest sprawdzić ten, w którym chcesz pracować, abyś w przypadku zmiany wymagań był odpowiednio poinformowany czy możesz legalnie wstawiać okna pcv z kalisza.

Tak jak w przypadku wszystkich zawodów, istnieją pewne cechy, które trzeba mieć, aby odnieść sukces w tej dziedzinie. Tych cech nie można osiągnąć poprzez formalne szkolenie. Szklarze, podobnie jak inni pracujący w budownictwie, muszą być silni fizycznie i mieć dobrą koordynację ręka-oko. Ponadto muszą mieć dobrą równowagę, ponieważ często muszą stać na drabinach i rusztowaniach, stąd instalując czy mierząc okna z kalisza.

Warto, bowiem rynek pracy przewiduje, że zainteresowanie tymi specjalistami wzrośnie znacznie szybciej do 2020 r. niż do tej pory. W rzeczywistości będzie to jeden z najszybciej rozwijających się zawodów wymagających jedynie dyplomu ukończenia szkoły średniej.

[TB]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.