Pomysł na własny biznes – psycholog rodzinny

Zapotrzebowanie na usługi psychologiczne i terapeutyczne z roku na rok rośnie. Osoby z problemami coraz chętniej korzystają z usług psychologów i terapeutów, gdyż nie jest to już powód do wstydu czy ukrywania się. Niestety, polska służba zdrowia ma niewiele do zaoferowania osobom z problemami psychicznymi, a na wizytę u specjalisty trzeba dosyć długo czekać.

Jeśli ktoś chce skorzystać z państwowego psychologa, najpierw musi udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie. Następnie musi znaleźć w swoim mieście ośrodek leczenia psychologicznego i umówić się na wizytę. Terminy zwykle są dosyć odległe – najczęściej na pierwszą wizytę trzeba czekać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Tymczasem, jak podkreśla doświadczony coach z Alma Libre, wiele problemów psychologicznych nie może czekać. Osoby, które chcą podjąć leczenie, potrzebują pomocy od razu, zamiast przez kolejnych wiele tygodni żyć w wewnętrznym napięciu i obserwować, jak ich stan pogarsza się. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej sięgamy po ofertę prywatnych ośrodków psychoterapii czy gabinetów psychologicznych, które oferują wsparcie praktycznie od ręki. Choć za takie usługi trzeba płacić, większość osób traktuje je jako inwestycje w podnoszenie komfortu życia.

Wykształcenie, doświadczenie, podnoszenie kwalifikacji

Psycholog rodzinny to dobry pomysł na biznes dla osoby, która ma wykształcenie, doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje, aby udzielać poradnictwa psychologicznego i prowadzić terapię uzależnień czy innych problemów, z jakimi przychodzą pacjenci. Własny gabinet to możliwość pracy na własny rachunek, a jednocześnie zdobycia wielu stałych klientów. Wiele osób, które korzystają z pomocy psychologa, potrzebuje wsparcia przez wiele miesięcy, a nawet lat. Choć są to usługi płatne, dobry i profesjonalny psycholog z pewnością nie będzie narzekał na brak klientów. W tej branży doskonale działa system poleceń – zadowolony pacjent z pewnością będzie polecał usługi dobrego terapeuty każdemu, kto będzie poszukiwał profesjonalnej pomocy. Oczywiście, każdy psycholog i terapeuta powinien pamiętać również o swoim własnym dokształcaniu i doskonaleniu swoich umiejętności zawodowych. Kto przez kilka lat nic nie będzie robił poza przyjmowaniem pacjentów, z pewnością prędzej czy później doświadczy wypalenia zawodowego.

Dobra specjalizacja to podstawa zawodowego sukcesu w tej branży

Dobry psycholog czy terapeuta to osoba, która specjalizuje się w konkretnym zakresie poradnictwa psychologicznego – terapii uzależnień, problemach małżeńskich, terapii par czy terapii dzieci. Im węższa specjalizacja, tym większa szansa na zostanie prawdziwym specjalistą w danej branży. To o wiele lepsze rozwiązanie niż oferowanie szerokiego zakresu wsparcia dla każdej grupy osób potrzebujących pomocy. Nie da się być bowiem doskonałym specjalistą od wszystkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.