Popularne szkodniki drewna

Dokładna identyfikacja szkodników drewna jest niezbędna do skutecznej kontroli infestacji. Jest to szczególnie ważne, gdy insekty niszczące drewno atakują Twoją posiadłość. Szacuje się, że na zwalczanie szkodników niszczących drewno wydaje się rocznie ogromne ilości pieniędzy. Podczas gdy inne owady mogą być uciążliwe, szkodniki niszczące drewno zagrażają integralności strukturalnej i wartości domu.

Za większością uszkodzeń strukturalnych spowodowanych przez owady stoją takie szkodniki:

• Pszczoły stolarskie
Spuszczel pospolity
• Korniki
• Termity

Sama natura tych szkodników komplikuje identyfikację, ponieważ często ukrywają się w drewnie, które uszkadzają. Jeśli podejrzewasz, że za kulisami działa szkodnik niszczący drewno, te wskazówki mogą pomóc ci w identyfikacji i podpowiedzi jak skutecznie reagować.

Co wiedzieć, aby dobrze zidentyfikować szkodniki drewna?

Pszczoły stolarskie występują w wielu miejscach świata, a ich uszkodzenia strukturalne są szczególnie rozpowszechnione również w Polsce. W naturze pszczoły stolarskie szukają drewna w starych drzewach i pniach. Jednak mogą one również dotyczyć domów i konstrukcji drewnianych. Kiedy to zrobią, ich obrażenia są nie do pomylenia – a z czasem mogą być poważne.

Pszczoły stolarskie nie jedzą drewna – drążą tunele lęgowe. Ich charakterystyczne otwory wejściowe, wielkości mniej więcej palca, są niemal idealnie okrągłe. Pszczoły wykopują około 1 cal głębokości, a następnie rozgałęziają się, tworząc boczne ścieżki, w których składają jaja. Spokrewnione pszczoły pozostają razem, a potomstwo co roku dodaje własne otwory wejściowe i komory lęgowe. Na przestrzeni pokoleń dochodzi do rozległych uszkodzeń.

Wszystkie rodzaje gołego, niepomalowanego drewna stają się celem dla pszczół stolarskich. Nawet drewniane parapety są opcją, gdy nadchodzi czas gniazdowania. Sterty grubych trocin można znaleźć pod nowymi otworami. Możesz słyszeć dudnienie, zakopywanie się w drewnie. Obszary pod otworami zwykle pokazują ciemne plamy – pszczoły stolarskie często wypróżniają się, gdy wchodzą do dziur.

Pszczoły stolarskie są często mylone z trzmielami. Jednak trzmiele gniazdują w ziemi, a nie w drewnie i bardziej interesują się kwiatami. Te dwie rodzime pszczoły są podobnej wielkości. Trzmiele mają rozmyte, żółte i czarne odwłoki, ale odwłoki pszczół stolarskich są błyszczące i czarne. Samce pszczół stolarzy nie żądlą, ale będą agresywnie reagować na gapiów.
Pszczoły stolarskie wiercą w drewnie niemal idealne koła.

Jeśli chodzi o termity – gatunki podziemne są najbardziej destrukcyjne. W przeciwieństwie do pszczół stolarzy, ale podobnie jak spuszczel pospolity zjadają drewno, które atakują. Ich podstawowym pożywieniem jest celuloza z drewna lub innych roślin. Jak sama nazwa wskazuje, podziemne termity żyją pod ziemią w glebie. Podróżują przez glebę, aby dotrzeć do drewna, rzadko zapuszczając się w pole widzenia. Często pozostają nieodkryte, dopóki nie zostaną wyrządzone naprawdę rozległe szkody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.