Porady dotyczące konserwacji urządzeń gastronomicznych
Jedynym sposobem na uzyskanie jak najdłużej i jak najwięcej korzyści ze sprzętu gastronomicznego i chłodniczego jest przeprowadzanie regularnej konserwacji. Regularna konserwacja, która obejmuje czyszczenie – utrzyma wszystko w dobrym stanie i może wykryć drobne problemy lub zużyte części przed spowodowaniem kosztownych awarii. Niezależnie od typu sprzętu, istnieje kilka podstawowych czynności związanych z utrzymaniem, które należy wykonać dla każdego wyposażenia gastronomicznego, który posiadasz.
Przeczytaj instrukcję!
Pierwszym miejscem, w którym należy szukać prawidłowych procedur konserwacji konkretnych urządzeń gastronomicznych, jest instrukcja obsługi dostarczona wraz z urządzeniem. Ogólne wskazówki z artykułu w internecie są dobre, ale w instrukcji obsługi jest opisane wszystko, co należy zrobić, aby utrzymać urządzenie w jak najlepszym stanie. Większość witryn internetowych zawiera wersje instrukcji do pobrania, a producenci powinni również posiadać instrukcje dla starszych lub nieużywanych modeli.
Wypełnij i zwróć kartę gwarancyjną
Jedynym sposobem na uzyskanie korzyści gwarancji producenta dla nowego sprzętu gastronomicznego lub chłodniczego, które zazwyczaj obejmuje liczbę kilku lat dla darmowej wymiany części bądź robocizny, jest wypełnienie karty gwarancyjnej i zwrócenie jej do producenta. Zwykle masz około miesiąca od doręczenia na to, aby wypełnić kartę gwarancyjną i zwrócić ją, więc nie odkładaj tego bez względu na to czy chodzi o lodówkę, zlewozmywaki czy patelnię.
Wykształcić personel w zakresie prawidłowego użytkowania sprzętu.
Niewłaściwe użycie i nadużycia należą do głównych przyczyn awarii sprzętu gastronomicznego, a większość gwarancji nie obejmuje napraw wynikających z nadużycia. Pokaż personelowi, jak prawidłowo użytkować, czyścić i konserwować sprzęt gastronomiczny, aby wszystko działało i mogło wyeliminować kwotę, którą musisz poświęcić na problemy niezwiązane z gwarancją.
Czyść codziennie wszystkie urządzenia gastronomiczne.
Codzienne sprzątanie jest chyba najważniejszą wskazówką serwisową dla urządzeń gastronomicznych i chłodniczych. Codzienne czyszczenie zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń, zabrudzeń i odpadów żywnościowych które mogłyby powodować uszkodzenie. Posiadanie czystego sprzętu gastronomicznego jest czymś, czego oczekują instytucje ochrony środowiska.
Powtórz regularne czyszczenie.
Każdego tygodnia, miesiąca lub raz na kwartał, w zależności od typu sprzętu, obowiązują procedury głębokiego czyszczenia. Celem dokładniejszego czyszczenia jest dotarcie do miejsc, do których podczas codziennych porządków trudno dotrzeć lub po prostu pozwalają zmagać się z tym, co gromadzi się z czasem.
Regularnie sprawdzaj sprzęt gastronomiczny.
Po każdym dokładnym czyszczeniu sprzętu gastronomicznego należy sprawdzić wszystkie części ruchome, połączenia elektryczne, wodę i gaz oraz inne elementy zużycia, czy ewntualnych wycieków. Zanotowanie i korygowanie małych problemów związanych z obsługą techniczną powinno być realizowane odpowiednio wcześnie – co może zaoszczędzić na kosztowniejszych naprawach w przyszłości. Można nawet skonfigurować umowę serwisową z lokalnym agentem serwisowym i poprosić go o sprawdzenie sprzętu.