Jak powstaje deformacja płaskostopia?

 

Najczęstsza deformacja płaskostopia poprzecznego występuje u osób, które nigdy wcześniej nie miały problemów ze stopami, a pewnego dnia zauważają, że ich zewnętrzny łuk stopy się zapadł. Pacjenci ci skarżą się głównie na ból wzdłuż bocznej strony pięty i do kostki, ewentualnie postępujący aż do podudzia lub kolana. Czasami płaskostopie poprzeczne związane jest również z problemami przyśrodkowymi, takimi jak naderwanie więzadła deltoidalnego, np. przy zderzeniu z przeszkodą podczas biegu.

Płaskostopie poprzeczne jak wygląda ?

W płaskostopiu poprzecznym cały ciężar ciała spoczywa na dużej powierzchni kości po obu stronach stopy, zamiast rozkładać się na trzy łuki: dwa podłużne powyżej i jeden poprzeczny poniżej, który zajmuje się napędem. W poprzecznym w przypadku płaskostopia, łuk poprzeczny jest zazwyczaj całkowicie spłaszczony. Stopa kompensuje to poprzez nadmierne wydłużenie mięśni po zewnętrznej stronie stopy, co powoduje ból w tym miejscu po przejściu nawet krótkiego dystansu.

Łuk poprzeczny składa się z więzadeł, które znajdują się pod więzadłem poprzecznym śródstopia. Jeśli te więzadła są zbyt luźne lub jeśli nie są zbudowane w optymalny sposób, powstaje płaskostopie poprzeczne. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mają płaskostopie poprzeczne, ale wśród nich jest przede wszystkim używanie nieodpowiedniego obuwia w dzieciństwie i w wieku dojrzewania, które powoduje nieodwracalne uszkodzenia kości stóp. Innym powodem może być brak obciążenia łuków poprzecznych podczas chodzenia i biegania na tyle długo, aby spowodować deformację (w płaskostopiu poprzecznym łuk poprzeczny nigdy nie jest naprawdę zapadnięty, ale nie zapewnia żadnego podparcia). Ogólnie rzecz biorąc, te czynniki sprawiają, że łuki poprzeczne u dzieci i młodzieży okazują się zbyt miękkie lub zbyt sztywne.

W płaskostopiu poprzecznym może również dojść do wady strukturalnej kości stopy z powodu uwarunkowań dziedzicznych. Najczęstszą przyczyną płaskostopia poprzecznego jest jednak krzywica w dzieciństwie. Ta wrodzona forma płaskostopia poprzecznego może mieć różne przyczyny:

– brak witaminy D w czasie ciąży

– brak ekspozycji na słońce we wczesnych latach życia (np. w przypadku mieszkania na północnych szerokościach geograficznych)

– celiakia

– choroby przewodu pokarmowego

Jeśli nie doszło do urazu lub urazu stopy, płaskostopie poprzeczne jest zazwyczaj diagnozowane w dzieciństwie z powodu bólu. Czasami płaskostopie poprzeczne nie powoduje żadnego bólu lub dyskomfortu.

– Asymetryczna wysokość łuku poprzecznego

– Nadmierna pronacja stawu podtalerzowego https://wkladki-ortopedyczne-krakow.pl/blog/ po zaangażowanej stronie. Prowadzi to do zwiększonego nacisku na łuk podłużny przyśrodkowy i utrudnia jego zdolność do efektywnej absorpcji wstrząsów.

– Może objawiać się rosnącym koślawieniem pięty (podwijanie się kostek)

Artykuł powstał przy współpracy z https://g3ino.edu.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.