Pozycjonowanie i optymalizacja stron www – na czym polega ta praca i ile można na niej zarobić?

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie to nowa forma reklamy w Internecie. Pozycjonowanie musi być jednak zrozumiałe dla robotów wyszukiwarek, nie dla zwykłego klienta. Treści, które zamieszczamy w Internecie (a taką treścią będzie reklama naszej firmy, lub strona internetowa, także wizytówka firmowa), posiadają w swoich wierszach słowa – klucze, które wyszukiwarka wynajduje na polecenie użytkownika. Jeśli na przykład sprzedajemy buty, to nasze teksty na stronie powinny zawierać jak najwięcej słów: „buty”, skóra, obcasy, itp.

Wyszukiwarki posługują się pojedynczymi słowami, wyszukując treści, w których zawarte są te słowa. Najważniejszą wyszukiwarką, którą używa obecnie prawie 90% użytkowników na świecie, jest wyszukiwarka Google. Treść publikowana na stronie i jej atrybuty decyduje o tym, w jaki sposób będzie ona postrzegana przez roboty wyszukiwarek. Pozycjonowanie jest jak układanie puzzli. Nie da się tego zrobić od razu. Całość pracy jest w ciągłym ruchu, ponieważ często zmieniają się trendy. Nie należy zapomnieć o wykonaniu mapy witryny, ponieważ roboty wyszukiwarek ciągle odwiedzają naszą stronę. Warto, więc się postarać i dobrze ją wykonać.

Optymalizacja strony WWW

Najważniejszy w optymalizacji jest tytuł strony. Nie może być za długi, powinien składać się z najważniejszych dla nas słów kluczowych, ponieważ siła takiego tytułu jest rozkładana na poszczególne słowa. Z kolei opis samej strony powinien być interesujący i zawierać słowa kluczowe, wykorzystywane przez roboty wyszukiwarek. W Google są one wyświetlane zaraz pod adresem strony. Dalej – nagłówki powinny być także zbudowane ze słów kluczowych i mieć odpowiednią wielkość czcionki. Słowa kluczowe powinny być różne na różnych podstronach naszego serwisu, ponieważ tym samym zwiększamy swoje szanse na znalezienie się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.

Na naszej stronie na pewno pojawią się obrazki, które także powinny być opisane za pomocą atrybutów spełniających wymogi techniczne stawiane przez World Wide Web Consortium. Obrazki wyświetlają się w graficznych wynikach wyszukiwania. Unikalne treści publikowane na stronie dają możliwość większego zainteresowania i tym samym wzbudzają większy ruch, co nie omieszka odnotować wyszukiwarka Google. Optymalizacja ma duże znaczenie i prawidłowe jej wykonanie daje większe szanse na rozwój firmy.

Ile można zarobić?

Jeśli będziemy dobrzy w tym, co robimy i znajdziemy klientów, to nasze zarobki miesięczne mogą przekroczyć nawet kilka tysięcy złotych. Najlepsze jest to, że nasza praca wcale się nie kończy po jednej optymalizacji. To tak, jakby ktoś kupił buty i chodził w nich do śmierci, bez mycia. Trzeba je w końcu umyć, tak? W pozycjonowaniu i optymalizacji, czynności z zarabianiem powtarzamy wciąż i wciąż. Są to, te same czynności, jednak mogą się różnić w zamieszczaniu treści, słów – kluczowych. Firmy chcą działać na rynku i mieć klientów ciągle. Ale ich szefowie nie mają czasu zajmować się reklamą. Od tego mają ludzi, lub firmy zajmujące się tym problemem.

Aby klienci o nas pamiętali, nie wystarczy rozdawać wizytówki, czy liczyć na polecenia. Warto zatrudnić firmę, która zajmie się profesjonalnym pozycjonowaniem i optymalizacją. Oczywiście taka firma ma nie jednego klienta. Może przecież obsługiwać mnóstwo firm (stron WWW), przez co może zarabiać duże pieniądze. Generalnie opłaca się zatrudnić informatyków, którzy świetnie sobie poradzą z pozycjonowaniem i optymalizacją stron WWW. Zatrudniając się w takiej firmie można nieźle zarobić pod warunkiem, że znamy się na swojej robocie.

Pozycjoner SEO to człowiek, który ściśle współpracuje z programistami, a jego zarobki mogą starczyć na wiele wydatków. Np. pozycjonowanie sklepu firmowego to koszt nawet 1000 zł, pozycjonowanie wizytówki firmowej wynosi ponad 300 zł, a np. SEO copywriting – 1000 znaków ze spacjami tekstu zwykłego kosztuje 19 zł. Do tego jeszcze dochodzą konsultacje, które są płatne godzinowo. Są to niebagatelne kwoty i warto się zainteresować taką pracą.

Autor: Justyna Poluta – specjalista działu “pozycjonowanie stron i reklama w internecie” w firmie: comweb.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.