Praca biurowa – wymagania dotyczące stanowiska pracy

Efektywna praca biurowa w dużym stopniu zależy od prawidłowej organizacji stanowiska pracy. W artykule przypomniano podstawowe informacje na ten temat.

Organizacja pracy to szereg zagadnień, które dotyczą również pracy biurowej, a ujmując szerzej – pracy siedzącej. Nie ma miejsca na lekceważenie tego typu pracy, nie wystarczy wstawić do jakiegoś pomieszczenia biurka, krzesła, szafy i wyposażyć biuro w komputery. Urządzanie stanowisk pracy biurowej to dość złożone zagadnienie, które może wymagać remontu i modernizacji pomieszczenia. Najlepszym wyjściem jest wykonanie projektu pomieszczeń biurowych i ścisła realizacja jego założeń. Projekt musi uwzględniać nie tylko kwestie zagospodarowania przestrzeni biurowej, ale również rozwiązać sposób oświetlenia (sztucznego i naturalnego) oraz ogrzewania, wentylacji i wilgotności w pomieszczeniu.

Praca siedząca również podlega zasadom ergonomii, a w tym przypadku najważniejszy jest zestaw biurko – fotel biurowy i dodatkowo monitor ekranowy. Są to typowe stanowiska pracy biurowej, a wymagania wobec nich zostały ujęte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Wymagania wobec foteli biurowych (krzeseł) są na tyle precyzyjne, że warto je zacytować:

Krzesło stanowiące wyposażenie stanowiska pracy powinno posiadać:

a) dostateczną stabilność, przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi,

b) wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów,

c) regulację wysokości siedziska w zakresie 400 do 500 mm, licząc od podłogi,

d) regulację wysokości oparcia oraz regulację pochylenia oparcia w zakresie: 5 stopni do przodu i 30 stopni do tyłu,

e) wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych,

f) możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360 stopni,

g) podłokietniki.

Fotele

Dobre fotele obrotowe maja oczywiście więcej możliwości regulacji, choćby regulowane zagłówki albo poduszki zalędźwiowe, które pomagają w zachowaniu prawidłowej pozycji kręgosłupa. Jeśli chodzi o materiały obiciowe to ważne jest oddychanie skóry, ponieważ zapobiega to poceniu się. Najlepsze pod tym kątem są obicia z siatki, przepuszczające powietrze i na tyle elastyczne, że dostosowują się do kształtu ciała (oferta foteli www.ergo-fotel.pl/fotele-obrotowe).

Biurko

Stół (biurko) powinno mieć dostateczna powierzchnię na ustawienie monitora i klawiatury oraz pozostałych niezbędnych przedmiotów. Warto zdecydować się na uchwyty do monitorów, ponieważ łatwiej ustawić ich wysokość i położenie oraz utrzymać odległość ekranu monitora od oczu. Zysku się również dużo miejsca na powierzchni stołu. Wysokość stołu zawsze jest rozpatrywana razem z wysokością siedziska, ponieważ z jednej strony ważne jest odpowiednie ułożenie nóg, z drugiej położenie rąk przy klawiaturze. Z uwagi na różnice wzrostu potrzebna jest regulacja wysokości siedziska i blatu stołu. O regulacje blatu na razie nadal trudno, dlatego pracownicy o niższym wzroście mogą posiłkować się podstopnikami.

Monitor

Wymagania wobec monitora dotyczą jakości obrazu, unikaniu odbić oraz możliwości regulacji położenia ekranu (pochylenie i obracanie wokół osi pionowej). Przepisy precyzują wymagania również wobec mniej istotnych elementów wyposażenia np. konstrukcja klawiatury i podstopnika. Jest również kilka punktów dotyczących oprogramowania i systemów komputerowych. Jedno z wymagań dotyczących oprogramowania jest ciekawe: „bez wiedzy pracownika nie można dokonywać kontroli jakościowej i ilościowej jego pracy”. Więcej na ten temat w załączniku do rozporządzenia.

W cytowanym rozporządzeniu wskazuje się wprost, że wymagania wobec stanowiska pracy biurowej to wymagania minimalne i wynikają one z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii. Niezachowanie tych zasad w stosunku do wyposażenia stanowiska to nie tylko łamanie przepisów, ale przede wszystkim brak troski o zdrowie pracowników. Największe zagrożenia to pogarszanie się wzroku oraz bóle, a w konsekwencji schorzenia kręgosłupa i stawów. Pracując w domu również powinniśmy kierować się tymi samymi wymaganiami, także w czasie relaksu z komputerem.

2 komentarz dla wpisu: “Praca biurowa – wymagania dotyczące stanowiska pracy

  • 16 grudnia 2016 at 18:23
    Permalink

    Potrzebuję informację o krzesłach biurowych zgodnych z rozporządzeniem Ministra Pracy z dnia 1 grudnia 1998 roku. Moje pytanie brzmi czy jeśli kupię krzesło, a nie będzie ono spełniać choćby jednego z wymienionych wyżej wymogów to czy PIP będzie sprawdzać takie parametry? Czy ktoś to w ogóle sprawdza? Wiadomo też, że po jakimś czasie parametry mogą się zmienić np. oparcie będzie się bardziej odchylać niż wtedy gdy było nowe.

    Odpowiedz
  • 18 stycznia 2017 at 13:51
    Permalink

    Do pracy biurowej wbrew opinią trzeba mieć silny charakter. Czasem pracuje się z takimi buc**i, że trudno wytrzymać. Żona pracowała kiedyś w biurze w prywatnej firmie i po przepracowanym roku musiała chodzić do psychiatry http://psychoterapia-sensus.pl, żeby przywrócił jej z powrotem wiarę w człowieka.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.