Praca jako architekt wnętrz? Sprawdź szczegóły dotyczące tego zawodu

Praca architekta wnętrz jest jednym z zawodów, który wzbudza rosnące zainteresowanie. Ze względu na rosnącą stale świadomość życia, w tym naszego najbliższego otoczenia coraz częściej korzystamy z usług architekta wnętrz, który zgodnie z naszymi oczekiwaniami i stylem życia aranżuje nasze wnętrze, dzięki czemu całość staje się spójna, a miejsce w którym spędzamy dużo czasu pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Poniżej wywiad z Adamem Balickim, jednym z cenionych znawców w dziedzinie aranżacji wnętrz.

Czemu zdecydował się Pan na pracę w branży architektonicznej?

Adam Balicki: Przez wiele lat pracowałem w branży budowlanej. Zacząłem od szeregowego pracownika i z czasem awansowałem, aż stałem się szefem jednej z ekip budowlanych. Znam więc branżę od podszewki, ci zmobilizowało mnie do poznania jej od nieco innej strony, czyli od aranżacji właśnie. Studia na architekturze nie należały do najłatwiejszych, ale nauczyłem się w niej wiele rzeczy od strony aranżacji i wykończenia wnętrz, co jest jakby kontynuacją mojego poprzedniego fachu.

Czy można jakoś sprecyzować, nazwać Pański styl projektowania? Specjalizuje się Pan w czymś?

A.B.: Dla mnie nie ma czegoś takiego, jak styl projektowania. Dziedzina ta, podobnie jak inne w życiu stale się zmienia, ulega modyfikacjom. Współpracując z kimś, niezależnie od tego, czy będzie to inny architekt czy klient zawsze warto wysłuchać jego spostrzeżeń, a także wziąć pod uwagę takie szczegóły, jak oczekiwania naszego klienta. Jest to często pomocne przy każdym zleceniu. Warto także stawiać na ciągły rozwój- świat się zmienia, więc należy za nim podążać.

Co jest najlepsze w byciu projektantem wnętrz?

A.B.: Praca projektanta wnętrz jest nieregularna, co wbrew pozorom ma swoje plusy. Pracę taką można połączyć z życiem rodzinnym i mieć realny wpływ na ilość i czas pracy. Poza tym fajna jest świadomość, że organizuję ludziom życiowe wnętrze. No i ludzie- nieustannie kogoś nowego poznaję, co jest bardzo inspirujące.

Właśnie miałam pytać, skąd czerpie Pan inspirację?

A.B.: Oczywiście są to strony branżowe o designie, jednak warto obserwować to, co nas otacza, a także ludzi z naszego otoczenia. Często najbardziej zaskakujące sytuacje są dla nas najlepszą inspiracją, wpływającą na nasze prace i zawodowy światopogląd.

Jakie rodzaje projektów przeważają w Pana zawodowej karierze?

A.B.: Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jakie rodzaje projektów przeważają w mojej pracy. Oczywiście najczęściej dostaję zlecenia aranżacji wnętrza domu, zdarzy mi się także zaaranżować biurowe wnętrza. Czasem zdarza mi się jednak otrzymać niestandardowe zlecenia, jak choćby aranżacja wnętrza zgodnie z daną epoką czy w nawiązaniu do danego dzieła, jak chociażby filmu. Często też klienci proszą mnie o wplecenie do projektu konkretnego mebla czy innej pamiątki rodzinnej, która często stanowi wartość sentymentalną ze względu na jej przekaz z pokolenia na pokolenie. Korzystam również z partnerskich sklepów jak choćby http://epraktyk.pl/, w których zaopatruję się w ciekawe gadżety.

Proszę powiedzieć na koniec, dla kogo jest więc praca projektanta wnętrz.

A.B.: Projektantem może zostać każdy, jednak aby być cenionym w swoim fachu należy posiadać pasję i poczucie estetyki, a także być otwartym na świat i to, co nas otacza.

Jeden komentarz dla wpisu: “Praca jako architekt wnętrz? Sprawdź szczegóły dotyczące tego zawodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.