Praca w kontroli jakości
Chociaż mówi się, że mamy w obecnych czasach do czynienia z rynkiem pracownika, wiele osób może odczuwać niepokój podczas szukania pracy. Zwłaszcza jeśli chodzi o młode osoby, które nie posiadają jeszcze doświadczenia, a chcą zacząć zarabiać. Warto wtedy sprawdzić, jak możemy zacząć pracę w kontroli jakości.
KONTROLA JAKOŚCI – PRACA
Na czym polega praca kontrolera jakości? W tym procesie sprawdza się, czy wszelkie wyroby, które mają opuścić produkcję, są zgodne z wymaganiami. Dzięki temu poprawia się jakość produktów, a także wcześniej wykrywa się wszelkie defekty, co pozwala zminimalizować koszty z tym związane. Aby pracować na stanowisku kontrolera jakości w większości firm nie trzeba mieć wiedzy czy doświadczenia. Wszystkiego zostaniemy nauczeni na początku – pozwala na to kompleksowe szkolenie wdrażające. Na stanowisku kontrolera jakości sprawdza się wyroby według ustalonych norm oraz standardów przy pomocy narzędzi mierniczych. Swoją pracę zazwyczaj odpowiednio się raportuje, na przykład przy użyciu odpowiedniej aplikacji mobilnej. Odpowiada się również za dokumentację jakościową, aby utrzymany był porządek formalny kontroli jakości. Jest to satysfakcjonująca praca, ponieważ bezpośrednio odpowiada się za utrzymanie standardów oraz wysoką jakość wytwarzanych produktów. Osoby te pilnują, aby żaden nieodpowiedni element nie opuścił fabryki, aby na przykład nie znalazł się w żadnym samochodzie i nie spowodował wypadku.
OUTSOURCING PROCESU KONTROLI JAKOŚCI
Bardzo często do procesu kontroli jakości zatrudnione zostają osoby z zewnątrz. Już jakiś czas temu pojawiła się praktyka outsourcingu pracowników w tej części procesów przemysłowych. Co to dokładnie oznacza? Firma wyodrębnia określone zadania i czynności, by przydzielić je do firmy zewnętrznej. Jest to forma współpracy między dwoma podmiotami, gdzie uzgadnia się, że inna organizacja wykona za nas określoną pracę na ustalonych wcześniej zasadach według umowy. Jest to pewnego rodzaju zlecenie dla podwykonawcy określonego zadania. Jest to coraz bardziej popularna metoda ze względu na fakt, że często okazuje się to tańsza opcja. Poza tym odpowiedzialność za jakość wyrobów zostaje zniesiona na inny wyspecjalizowany podmiot, co jest mniej ryzykowne. Rozdzielenie zadań pod kątem kompetencji oraz specjalizacji jest po prostu mądrym rozlokowaniem zasobów, co świetnie sprawdza się szczególnie w procesie kontroli jakości.
PODSUMOWANIE
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem pracy, a nie posiadasz doświadczenia, warto spróbować swoich sił w kontroli jakości. Jest to satysfakcjonująca praca, która ma realny wpływ na procesy zachodzące na produkcji. Na początku zostaniesz przeszkolony, także nie musisz obawiać się, że nie wiesz na razie o kontroli jakości zbyt wiele. We Wrocławiu i okolicach pracę w zakresie kontroli jakości oferuje przedsiębiorstwo QSense. Sprawdź ofertę i skontaktuj się z działem rekrutacji, by dowiedzieć się więcej.