Praca na łodzi rybackiej – jakie są zarobki? Kto nadaje się do takiego zawodu?
Rybak i złota rybka to postacie kojarzące nam się głównie z postaciami fikcyjnymi, mającymi miejsce w nieprawdziwych bajkach. Nie zawsze pamiętamy o tym, że rybak to również zawód, którego wykonawców możemy spotkać obecnie, jednak ze względu na charakter pracy jest to praca skupiająca się głównie w określonych regionach, obfitujących w źródła tego wartościowego pokarmu.
Jak zacząć pracę rybaka?
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że do wykonywania zawodu rybaka należy zamieszkiwać konkretne rejony, skupiające się w Polsce głównie w okolicach polskiego Morza. Tylko wtedy mamy szansę na znalezienie wakatu we wspomnianym zawodzie. Do głównych obowiązków rybaka należy głównie połów ryb w akwenach morskich, a w niektórych przypadkach także wstępna ich obróbka. Dokładna charakterystyka stanowiska pracy uzależniona jest od wielkości jednostki pływającej, w której zatrudniony jest rybak, liczebności załogi, a także kwalifikacji poszczególnego z pracowników.
Jakie kwalifikacje powinien posiadać rybak morski?
Osoby pretendujące do zawodu rybaka morskiego nie stają przed sztywnymi wymaganiami związanymi z podjęciem stanowiska rybaka. Warto jednak wiedzieć, że w pierwszej kolejności będą brani pod uwagę kandydaci posiadający zawodowe wykształcenie w jakiś sposób związane z zawodem, a doświadczenie w zawodzie będzie dodatkowym atutem. Każda osoba startująca w pracy jako rybak jest zobowiązana do odbycia obowiązkowego kursu organizowanego przez Urząd Morski, a także kursy związane z bezpieczeństwem i pierwszą pomocą na wodzie, BHP, a także dalsze szkolenia nadające kwalifikacje na poszczególne stanowiska.
Jak można przygotować się do stanowiska rybaka morskiego?
Wspomnieliśmy już o konieczności zamieszkania w rejonie, w którym istnieje zapotrzebowanie na wykonywanie zawodu rybaka morskiego. Kolejną istotną kwestią w podejmowaniu pracy na wspomnianym stanowisku jest odbycie stosownych kursów, które umożliwią nam podjęcie pracy i awans na wyższe stanowiska. Zanim jednak podejmiemy pracę na wodzie powinniśmy znać specyfikę tej pracy. Praca rybaka odbywa się na wodzie, w różnych warunkach atmosferycznych i w dużej mierze jest to praca fizyczna. Z racji tego kandydat na stanowisko rybaka powinien wyróżniać się sprawnością fizyczną i chęcią do rozwoju swoich umiejętności. Można we własnym domu zadbać o rozwój aktywności fizycznej, która ułatwi nam wykonywanie codziennych obowiązków. Sprawność fizyczną można poprawić korzystając chociażby z tego sprzętu http://barczewo.com.pl/ergometr-wioslarski-treningowy-domowy-cena. Na rynku znaleźć można sporo sprzętu fitness do użytku domowego, dzięki czemu możemy zadbać o formę bez wychodzenia z domu, co z pewnością poprawi naszą wydajność w pracy na łodzi.
Jakie zarobki posiada przeciętny rybak?
W zależności od zakresu wykonywanych obowiązków i doświadczenia zawodowego, marynarz może liczyć na wynagrodzenie między 1000, a 4000 złotych brutto. Ta dość duża dysproporcja jest uzależniona od konkretnego wakatu.