Praca na produkcji – sprawdź najnowsze zasady BHP

Decydując się na pracę na produkcji, trzeba wiedzieć, jak na hali produkcyjnej odnajdywać się, by sobie i innym nie stwarzać uciążliwych problemów. Współczesne zasady BHP, stosowane na halach produkcyjnych dostosowane są już nie tylko do typowo polskich warunków pracy, ale przede wszystkim do norm europejskich, mających obowiązywać wszystkie kraje członkowskie wspólnoty. W związku z tym jeszcze większy nacisk zaczęto kłaść na warunki pracy w zakładach produkcyjnych, niezależnie od profilu działalności.

Praca przy produkcji opakowań z tworzyw sztucznych wymaga odpowiedniego przeszkolenia

Jest to praca o dość wysokim stopniu ryzyka, ponieważ wszelkiego rodzaju urządzenia przetwórcze (na czele znajdują się sprężarki, zobacz jakie są ich zastosowania: http://www.sprezarki-techem.com.pl) działają pod wpływem wysokich temperatur. W związku z tym, zanim rozpoczniemy pracę, trzeba w odpowiedni sposób się zabezpieczyć. W pierwszej kolejności dotykamy więc tematu ubioru roboczego. Pracując przy maszynach sprężających i pompach próżniowych, musimy mieć kombinezon roboczy. Kombinezon roboczy to zazwyczaj zestaw spodni typu “ogrodniczki”, na szerokich szeklach oraz bluza zapinana na zamek. Do tego dochodzi także firmowa czapka z daszkiem, mająca chronić naszą głowę oraz włosy. Średnica czapek roboczych jest uniwersalna i łatwo do wyregulowania.

BHP sklepPodczas pracy na maszynach produkujących opakowania należy zaopatrzyć się w rękawice ochronne. Chronią one nasze dłonie przez wysoką temperaturą tworzywa sztucznego, które przerabiane jest na opakowanie i formowane w maszynach. Rękawice robocze wykonywane są ze skóry lub przewiewnych materiałów włókienniczych. W zależności od stopnia nagrzania produktu, dobiera się odpowiedni typ rękawic. Jeszcze kilka lat temu nie przywiązywano zbytniej uwagi do jakości obuwia, w jakim pracownicy przychodzą na produkcję. Teraz się to zmieniło. Posiadanie obuwia roboczego jest obowiązkiem każdego pracownika, bez względu na staż pracy i status w grupie. Dzięki profesjonalnemu obuwiu roboczemu nie ma zagrożenia, że podczas transportu czy przenoszenia poszczególnych opakowań w nośnikach zbiorczych, jakikolwiek upadek materiału zagrozi naszym kończynom. Buty robocze są także idealne do pracy na nieco śliskich powierzchniach, które dla pomieszczeń gospodarczych i fabrycznych bywają dość charakterystyczne. Buty robocze gwarantują silną przyczepność stóp do podłoża, dzięki czemu pracuje się optymalnie bezpiecznie w każdym dziale produkcyjnym.

Informacja o zagrożeniach

Pracownik przystępujący do realizacji wytycznych pracodawcy na hali produkcyjnej, powinien zostać poinstruowany o sposobach zachowywania się w momentach zagrożenia, a więc następstwa wszelkiego rodzaju klęsk żywiołowych, na czele z pożarem, zalaniem i innymi, niezależnymi od nas wydarzeniami. Pracownik przed przystąpieniem do pracy powinien koniecznie poznać wszelkie drogi ewakuacji, by w sytuacji zagrożenia móc pokierować nimi innych, a także, aby samemu się ewakuować. Przyda się także znajomość gaśnicy oraz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach z użyciem maszyn fabrycznych.

2 komentarz dla wpisu: “Praca na produkcji – sprawdź najnowsze zasady BHP

  • 23 marca 2017 at 10:02
    Permalink

    Ciągle zmieniają te przepisy a przecież to i tak nic nie daje. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i skupienie na pracy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.