Praca na wysokościach – sprawdź z czym możesz mieć doczynienia
Praca na wysokościach wymaga przede wszystkim dobrego zdrowia i braku tzw. „wysokościowych fobii”. Ktoś z lękiem przestrzeni raczej z takiej pracy nie skorzysta, choćby była ona bardzo dobrze płatna. Zresztą, nikt takiej osoby do pracy nie przyjmie. Ukrywanie tego faktu przed pracodawcą może skończyć się w najlepszym wypadku natychmiastowym zwolnieniem, a w najgorszym – jakimś okropnym wypadkiem. Nieleczone fobie mogą być bardzo niebezpieczne i ktoś z lękiem przestrzeni może sobie łatwo zrobić krzywdę, jeśli znajdzie się na wysokościach.
Praca na wysokościach może być bardzo przyjemna
Jeśli tylko lubimy oderwać się od przyziemnej rzeczywistości i pracować gdzieś, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi, którzy mogliby nam dyktować co mamy robić, a czego nie, warto zatrudnić się w firmie, która ma w swojej ofercie np. czyszczenie elewacji. Wtedy nasza praca będzie wykonywana na wysokości, w pełnym tego słowa znaczeniu. Takie skuteczne czyszczenie elewacji łódź może dać satysfakcję nie tylko zamawiającemu usługę klientowi, ale i pracownikowi, ponieważ jego praca będzie wykonywana tam, gdzie on czuje się najlepiej. Takie miasta jak Łódź, czy Warszawa, lub Wrocław przez dużą część roku znajdują się pod tzw. smogiem.
Poza tym, na budynki stojące w dużych aglomeracjach działają przede wszystkim kwaśne deszcze, promienie UV, czy inne czynniki atmosferyczne, lub bezpośrednio – poprzez działanie człowieka. W takich wypadkach, tanie czyszczenie elewacji budynków staje się wymagane częściej, niż w innych miejscowościach. Pracy jest wiele, więc i pracowników potrzeba więcej. Można więc zatrudnić się przy takich pracach i zarabiać niezłe pieniądze. Łódź ma także wiele budynków, oraz dość duże zanieczyszczenie powietrza. Choć nie tylko to miasto wymaga ogólnego „sprzątania”. Właściciele budynków nie zawsze mogą sobie poradzić z tego typu pracą, dlatego często lepiej jest im wynająć odpowiednią firmę, która profesjonalnie zajmie się czyszczeniem elewacji, czy myciem dachu.
Co to znaczy pracować na wysokościach?
Aby pracować na wysokościach, nie wystarczą predyspozycje. Do takiej pracy dopuszcza nas lekarz, który podejmuje taką decyzję po przeprowadzonych wcześniej badaniach, oraz ogólnych oględzinach kandydata. W kodeksie pracy jest zapis, że praca na wysokościach zaczyna się już od 1 metra powyżej powierzchni gruntu, lub podłogi. Niby 1 metr – to nie jest wysoko, ale z praktyki wiadomo, że na takim metrze się nie kończy. Pracownicy pracujący na wysokościach, najczęściej pracują na budowach, gdzie można łatwo znaleźć różnego rodzaju podnośniki, czy rusztowania.
Jednak – zależy od usług oferowanych przez ewentualnego pracodawcę – może to być praca nawet na kilkunastu, lub nawet kilkudziesięciu metrach od podłoża. Są to tzw. prace alpinistyczne. Dotyczą remontów wielkich wysokościowców, mycia ich okien, dachów, czy wieżyczek kościołów. Jest wiele rodzajów prac na wysokościach i tylko od chętnego człowieka zależy, czy będzie chciał pracować na 1 metrze, czy na kilkudziesięciu.