Praca operatora obrabiarek numerycznych – jak to naprawdę wygląda?

Patrząc na rynek pracy, związany z produkcją na pewno dostrzegacie pewne zmiany dotyczące struktury zatrudnienia. Coraz częściej jest tak, że w pracach nie tyle, ile prostych, ale także niebezpiecznych, ludzką pracę zastępują maszyny sterowane numerycznie i nie ma co się oszukiwać – jest to przyszłość tego biznesu! Możliwe, że bylibyście także zainteresowani tym, aby w przyszłości pracować jako osoby obsługujące takie maszyny. Jak zostać kimś takim?

Trzeba się doszkolić

Przede wszystkim, aby zostać specjalistą w zakresie maszyn CNC, niezbędny będzie kurs nie tyle, ile obsługi maszyn, ale również ich sprawnego programowania! Kurs dla początkujących to świetna okazja dla nowicjuszy, aby nie tylko zyskać wiedzę czysto teoretyczną na temat tej technologii, ale także uzyskać praktyczne zaplecze na temat naszego potencjalnego stanowiska pracy. Możecie zastanawiać się: co będzie mi potrzebne na takim kursie? Czy wypada znać sterowanie CNC, chociażby w najmniejszym stopniu? Otóż nie! Wystarczy podstawowa wiedza techniczna, a z czasem możemy liczyć na to, że staniemy się prawdziwymi specjalistami w tej materii!

2018-06-27_1309

Panel sterowania centrum obróbczego Robodrill

Jak będzie wyglądać nasza praca?

Jeżeli już zostaniemy zatrudnieni jako operator maszyny korzystającej z CNC, to zakres naszych obowiązków będzie zależeć nie tyle, ile od potrzeb firmy, w której jesteśmy zatrudnieni, ale też od maszyny, na jakiej będziemy pracować. Nieważne czy padnie na frezarkę CNC, czy na przykład spawarkę laserową, to wśród naszych obowiązków (oczywiście prócz obsługi) znajdzie się także odpowiednie ustawienie narzędzi, bieżąca kontrola pracy danej maszyny, ale także, gdy dojdzie do ewentualnej awarii – jej diagnostyka i serwisowanie. Jednak po odpowiednim przejściu kursu, to nie powinien być dla was problem!

To przyszłość!

Zostanie operatorem maszyn CNC to bardzo przyszłościowe zajęcie. Wraz z malejącym procentem wykorzystania urządzeń manualnych, które nie tylko są mniej dokładne, ale przede wszystkim – mniej wydajne. Łatwo się domyślić, że jest to też mniej opłacalne! Właśnie dlatego, przemysł wytwórczy potrzebował nowego rozwiązania, które zredukuje czynnik ludzki, jednak nie wykluczy go całkowicie! Dziś ludzie zajmują się obsługą maszyn, które wzięły „na siebie” kwestie produkcji!

3

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że rozumiecie jak ogromnym krokiem w przód, jest wykorzystywanie maszyn sterowanych numerycznie. Dziś coraz większa liczba fabryk i zakładów produkcyjnych implementuje takie rozwiązania w swoich strukturach! A skoro istnieje popyt na takie usługi, to czemu nie powinniśmy wykorzystać tej luki i stać się operatorem takich maszyn?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.