Praca ponad standard

Polskie firmy rozwijają się co raz prężniej. Spełnianie wymogów prawa to absolutne minimum. Coraz częściej jednak przedsiębiorcy decydują się na różnego rodzaju systemy certyfikacyjne. Poniżej prezentujemy te najczęściej spotykane.

System zarządzania jakością wg normy ISO 9001

Ten system wdrożyło już ponad milion przedsiębiorstw na całym świecie. Dzięki jego wprowadzeniu firmy optymalizują procesy biznesowe, dając swoim klientom produkty i usługi wyższej jakości. Poprawa efektywności przekłada się także na rachunek ekonomiczny, organizacje często odnotowują zmniejszenie kosztów oraz wzrost przychodów po wprowadzeniu zmian. Dodatkowo firmy, które posiadają certyfikowany system zarządzania jakością, budzą zaufanie oraz cieszą się większym prestiżem. Certyfikacja systemu zarządzania jakością często jest połączona również z innymi systemami np. zarządzania środowiskowego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Mówimy wtedy o zintegrowanych systemach zarządzania.

Audyt etyczny

To bardzo ważny system dla pracowników firmy. Podczas audytu etycznego SMETA sprawdzane są przede wszystkim warunki pracy i zgodność z wymogami BHP. Kontroler dokładnie przygląda się organizacji i zachodzącym w nim procesom, aby sprawdzić czy nie ma w niej zagrożenia występowania mobbingu, czy korupcji. Audyt SMETA powstał dzięki międzynarodowej organizacji non profit, która skupia się na wspieraniu etycznych praktyk biznesowych w branży handlowej. Więcej na ten temat można poczytać na stronie: http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/audyty+spoleczne+-+smeta

Certyfikaty branżowe

Oczywiście jest też wiele certyfikatów, które są związane z wybranymi branżami. Przykładowo przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem oraz dystrybucją żywności ubiegają się o certyfikację HACCP, zakłady przemysłowe, gdzie występuje zagrożenie wybuchem – ATEX, a producenci biomasy – ISCC lub REDCert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.