Praca telemarketera – czy tylko jako przejściowe zajęcie?

Kariera w telesprzedaży i telemarketingu może brzmieć, jakby chodziło o sprzedaż i marketing telewizorów. Jest to jednak bardzo daleko od prawdy! Jak zapewne przypuszczałeś, ludzie pracujący w telemarketingu to ludzie, którzy sprzedają różne rzeczy przez telefon. W ostatnim czasie telemarketing jako przemysł zyskał stosunkowo dobrą reputację, przez co już nie traktuje się tego jako chwilową opcję pracy. Wielu uważa, że telefonu od specjalistów telemarketingu są dla nich wkurzające, a niektóre agresywne techniki sprzedaży przez niektóre firmy obalały postrzeganie tych ludzi jako pracowitych i uczciwych – niemniej jednak w związku z tym, iż tendencje prowadzenia telesprzedaży zmieniają się na lepsze – w tej branży też się dzieje już dużo lepiej.

W czym tkwi sęk?

Strategia telesprzedaży musi odbywać się w przyjemny, przyjazny i skuteczny sposób, bo właśnie wtedy może generować dużo zysków firmom – a dla osób, które pracują jako telemarketerzy jest to opcja i szansa uzyskania przyzwoitych wynagrodzeń -a dzięki dodatkowym programom prowizji i premii mają motywację do jeszcze większych profitów. Bowiem warte podkreślenia jest to, iż nie wszystkie kariery w tym podsektorze dotyczą sprzedaży produktów bezpośrednio do opinii publicznej. W rzeczywistości kampanie telesprzedaży mogą być skuteczne zarówno w odniesieniu do sprzedaży dla firm (B2B), jak i dla klientów indywidualnych (B2C).

Co więcej, ważne jest, aby zwrócić uwagę na rozróżnienie między telesprzadażą a telemarketingiem. W przeszłości te dwie terminy były stosowane wymiennie. Jednak dziś telemarketing oznacza dowolną usługę telefoniczną, która próbuje nawiązać kontakt z konsumentami, w tym niektóre, które niekoniecznie wiążą się ze sprzedażą. Telemarketing może być czymś, co powoduje zainteresowanie produktem lub usługą, daje informacje osobom lub tworzy możliwości dla tych ludzi. W rzeczywistości telesprzedaż (usługa, która bezpośrednio sprzedaje rzeczy konsumentom przez telefon) jest specyficzną częścią telemarketingu i ona jako tako nadaje się dla większości osób opcją pracy tylko na chwilę, natomiast już sam telemarketing – wręcz przeciwnie może być niezwykle obiecującą opcją kariery.

Jakich umiejętności i kwalifikacji trzeba, aby odnieść sukces w telesprzedaży lub telemarketingu?

Zazwyczaj nie są wymagane określone kwalifikacje akademickie w telesprzedaży lub telemarketingu. Jednak aby odnieść sukces, musisz mieć odpowiedni rodzaj umiejętności i osobowości. Zrozumiałe jest, że będziesz potrzebować doskonałych umiejętności komunikacji i wspaniałego głosu przez telefon. Musisz być pewny siebie, energiczny, uprzejmy i przyjazny. Aby budować relacje z potencjalnymi klientami, musisz mieć również możliwość uważnego słuchania klientów i zadawania odpowiednich pytań.

Przede wszystkim musisz być jednak.. wytrwały – jeśli chcesz w tym zrobić karierę. Irytacja z z drugiej strony słuchawki jest normalką w tej branży i musisz być w stanie spokojnie porozumieć się z osobami, które mogą być niegrzeczne i antagonistyczne wobec Twoich starań.

Informacje na temat telepracy przygotowała Hurtownia GSM – dziękujemy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.