Praca na uczelni – z czym się wiąże?

Absolwenci studiów wyższych myślą niekiedy o możliwości pozostania na uczelni i wykonywania obowiązków nauczyciela akademickiego. To kusząca ścieżka kariery dla osób ceniących sobie możliwość dalszego rozwoju naukowego. Z czym wiąże się zatrudnienie na uczelni i na jakie zarobki mogą liczyć osoby decydujące się na taką drogę zawodową?

Praca na uczelni – jakie daje przywileje?

Oferty pracy na uczelniach wyższych są w ostatnich latach coraz bardziej atrakcyjne, bowiem szkoły rywalizują ze sobą o studentów i słuchaczy. Zwłaszcza na uczelniach prywatnych można znaleźć stanowiska o korzystnych warunkach finansowych. Dzięki samodzielnym pracownikom naukowym uczelnia ma bowiem szansę otwarcia poszukiwanego kierunku czy katedry. Są więc gotowe na zapewnienie komfortu swoim profesorom, oferując im sporo przywilejów takich, jak np. zasiłek na zagospodarowanie po rozpoczęciu pracy, którego wysokość to zazwyczaj dwumiesięczne wynagrodzenie zasadnicze, kształcenie zawodowe na koszt uczelni, urlop płatny lub bezpłatny na realizację celów naukowych lub artystycznych oraz roczny urlop dla podratowania zdrowia po 10 latach pracy na uczelni.

Praca na uczelni – jakie zarobki?

Wyróżniający się studenci na danym kierunku mogą otrzymać oferty pracy, które pozwalają im na pozostanie na uczelni i kontynuowanie swojej kariery akademickiej. Nauczyciele akademiccy należą do trzech grup zatrudnionych, wśród których są: pracownicy dydaktyczni, kształcący i wychowujący studentów oraz doktorantów, pracownicy naukowi, prowadzący prace naukowo-badawcze i pracownicy naukowo-dydaktyczni, łączący obie te funkcje. Przeciętna pensja brutto nauczyciela akademickiego wynosi 4600 zł brutto, ale jego uposażenie wzrasta wraz z kolejnymi tytułami naukowymi. Pensje profesorów w ciągu ostatnich trzech lat wzrosły przeciętnie o 800-900 zł rocznie, adiunktów o 700-800 zł, a asystentów – 200-400 zł.

Jeśli Twoim marzeniem jest praca na uczelni wyższej, przejrzyj ogłoszenia na portalu Pracuj.pl z tej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.