Praca w korporacjach – wady zalety, wymagania

Jak wygląda praca w korporacji?

Wiele osób zastanawia się, czy by nie podjąć pracy w korporacji. Jedni bowiem chwalą sobie tę ścieżkę kariery, inni zaś utożsamiają z nią wszystko, co najgorsze. Jakie naprawdę są wady i zalety pracy w korporacji? Pomocny w odpowiedzi na to pytanie będzie poniższy artykuł.

Pewne miejsce zatrudnienia

Niekwestionowaną zaletą pracy w korporacji jest to, że nie trzeba obawiać się o wypłatę. Każdy dostaje na czas wynagrodzenie, które w dodatku zwykle jest dość konkurencyjne. Poza tym po okresie próbnym można liczyć na umowę na stałe. Powszechne są też dodatkowe korzyści. Pracownicy dostają karnety do siłowni, na fitness czy na basen. Firma oferuje posiłki na terenie placówki albo przedszkole dla dzieci pracowników. Inne benefity to też wyjazdy integracyjne, premie i służbowe laptopy oraz telefony komórkowe.

Nie dziwi więc, że wiele osób zaczyna myśleć o korporacjach jako wymarzonym miejscu podjęcia pracy zarobkowej. Nie każdy jednak będzie w stanie przejść przez kilka etapów rekrutacji i udowodnić, że nadaje się do wcielenia w szeregi zatrudnionych w korporacji. W zamian za całkiem niezłe wynagrodzenie i dodatkowe przywileje pracownik musi bowiem nieźle się w swojej firmie namęczyć. Nie każdego zaś stać na takie poświęcenie.

Praca życiem

Korporacje najchętniej przyjmują do pracy osoby młode i kreatywne. Często na początku są one pełne najlepszych nadziei na przyszłość. Później jednak okazuje się, że szybko doświadczają frustracji. Dlaczego tak się dzieje? Wiele firm wymaga po prostu od pracowników więcej niż są w stanie zrobić. Skutkiem tego faktu jest wieczne niezadowolenie z siebie i stres związany ze zbyt wysoko postawioną poprzeczką oraz negatywnymi opiniami menadżerów.

Poza tym korporacja to pewien styl życia. Mimo że z jednej strony osoby kreatywne są mile widziane w szeregach pracowników takich firm, to jednak w dużym stopniu muszą się one wyzbyć swojego indywidualizmu. Praca w dużej mierze jest zespołowa i wymaga ciągłych kontaktów ze współpracownikami. Zwykle niewiele ma się możliwości dokonywania zmian. Osoby na niższych szczeblach kariery wykonują po prostu mrówczą pracę. Nieraz pojawiają się też nadgodziny, które powodują, że przez większość czasu żyje się pracą.

Okazuje się, że łatwo wówczas wpaść w szpony pracoholizmu, zaniedbując inne dziedziny życia. Jeśli nie ma się jeszcze rodziny, to pół biedy, jednak kiedy chce się już taką założyć, często trzeba poszukać sobie spokojniejszego zajęcia.

Kto sprawdzi się w korporacji?

Należy zdawać sobie sprawę zarówno z wad, jak i zalet pracy w korporacji. Na pewno będzie ona dobrym miejscem dla osób, którym nie przeszkadza dużo zajęć do wykonania. Poza tym przyda się odporność na stres i szybkość reakcji na pojawiające się problemy. By móc podjąć taką pracę trzeba znać języki obce: najczęściej angielski (polecamy np: http://www.multikurs.pl/kursy-jezykowe/jezyk-angielski), ale nieraz przydaje się też drugi język taki jak niemiecki, francuski czy hiszpański. Osoba odnajdująca się w korporacji to także człowiek przygotowany na możliwość wystąpienia częstych wyjazdów służbowych. Najczęściej więc są to ludzie młodzi, nie posiadający rodziny, komunikatywni i otwarci na nawiązywanie nowych znajomości.

Jeden komentarz dla wpisu: “Praca w korporacjach – wady zalety, wymagania

  • 8 marca 2017 at 08:17
    Permalink

    W korporacjach największą zaletą są wyjazdy integracyjne :) Fakt. Ale jak ktoś ma rodzinę to już nie jest tak kolorowo. U nas w firmie dostajemy nawet medale za udział w zawodach okazjonalnych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.