Praca w laboratorium – czy to zajęcie dla Ciebie?
Praca w laboratorium może być, wbrew pozorom, całkiem satysfakcjonująca i pasjonująca, pod warunkiem, że robi się to, co się lubi. Możliwości pracy dla laborantów jest z roku na rok coraz więcej, gdyż oprócz państwowych laboratoriów powstaje coraz więcej ośrodków prywatnych, świadczących różnego rodzaju usługi laboratoryjne.
Aby zostać laborantem najczęściej trzeba skończyć określony kierunek studiów – najczęściej są to kierunki medyczne, biologia, biotechnologia czy ochrona środowiska. Wszystko zależy od tego, z jakim laboratorium mamy do czynienia. Oprócz laboratoriów, które zajmują się realizowaniem badań dla ludzi czy zwierząt funkcjonują bowiem także laboratoria badające glebę, wodę oraz wiele innych parametrów.
Praca w laboratorium nie jest dla każdego
Praca w laboratorium z pewnością jest nie dla każdego. Wiąże się bowiem z koniecznością długotrwałej koncentracji, wykonywania szczegółowych zabiegów czy procedur, a także z brakiem kontaktu z ludźmi. Laboranci pracują na swoich stanowiskach w towarzystwie menzurek, probówek i różnego rodzaju odczynników. Trudno byłoby w takim miejscu na dłuższą metę wytrzymać osobom, które potrzebują kontaktu z ludźmi, aktywności, przemieszczania się. Wiele osób ceni sobie jednak ten rodzaj pracy i doskonale odnajdują się w laboratoryjnych warunkach.
Zarobki laborantów
Choć zawód laboranta wiąże się z dużą odpowiedzialnością, trzeba liczyć się z tym, że ta droga zawodowa nie zawsze jest opłacalna. Laboranci pracujący w państwowych ośrodkach zdrowia czy szpitalach narzekają na niskie pensje i brak możliwości rozwoju zawodowego czy ścieżki kariery. Warto jednak pamiętać, że z roku na rok rośnie w siłę sektor prywatnych usług medycznych i okołomedycznych. W nim także widoczne jest duże zapotrzebowanie na profesjonalnych laborantów. Prywatne laboratoria oferują już o wiele lepsze warunki zatrudnienia. Wysokość wynagrodzenia w dużym stopniu jest uzależniona także od umiejętności laboranta, stopnia jego specjalizacji i rodzaju wykonywanych badań. Zupełnie inne stawki mają laboranci, którzy zajmują się wykonywaniem standardowej morfologii krwi, a inne ci specjaliści, którzy wykonują testy na ojcostwo.
Badania DNA na ustalenie ojcostwa
Ustalanie ojcostwa na podstawie badań DNA w laboratorium to usługa, na którą jest coraz większe zapotrzebowanie. Niektóre laboratoria całą swoją działalność opierają wyłącznie na tej specjalizacji. Koszty badań na ojcostwo nie są refundowane i klienci muszą opłacać je z własnej kieszeni. Nie są to badania tanie – najczęściej kosztują kilka tysięcy złotych. Laboranci, którzy specjalizują się w tego rodzaju usługach mogą więc liczyć na całkiem dobre zarobki i możliwość rozwoju zawodowego. Mogą również na co dzień pracować na nowoczesnym, doskonałej jakości sprzęcie. Bardzo często jest to aparatura całkiem niespotykana w państwowej służbie zdrowia, gdyż jest po prostu za droga.
Więcej informacji na stronie https://www.genetico.pl/uznanie_ojcostwa.html