Praca w Niemczech – o czym warto pamiętać?

Już od paru lat niemiecki rynek pracy jest coraz bardziej atrakcyjny dla Polaków. Niezbyt duża odległość od Polski i stosunkowo dobre zarobki sprawiają, że staje się celem wielu emigrantów. Nasi obywatele dali się poznać jako osoby, które nie boją się trudnej i wyczerpującej pracy. Dlatego również niemieccy pracodawcy chętnie zatrudniają Polaków. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wyjazd do pracy za granicę, wymaga odpowiedniego przygotowania. Dzięki temu nie pojawią się żadne problemy, gdy będziemy już na miejscu.

Dokument potwierdzający tożsamość

https://galeriapraca.pl/Jedną z najbardziej podstawowych rzeczy, które trzeba wziąć ze sobą, podczas wyjazdu za granicę, jest dowód osobisty lub paszport. Dzięki temu będziemy mogli potwierdzić swoją tożsamość. Ważne jest również to, że taki dokument jest konieczny podczas podpisywania umowy o pracę. Bez dowodu osobistego lub paszportu nie będziemy mogli starać się o pozwolenie na pobyt w danym kraju, ale również zameldować się.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że paszport jest konieczny tylko w krajach spoza strefy Schengen. Dlatego, jeżeli wyjeżdżamy do państwa, które należy do strefy Schengen, to wystarczy posiadanie dowodu osobistego.

Pozostałe dokumenty

  • Akt urodzenia i książeczka szczepień,
  • Zaświadczenie o niekaralności,
  • Dyplom ukończenia studiów, certyfikaty i referencje.

Jaki rodzaj transportu wybrać?

Jeżeli posiadamy własny samochodów, to nie trzeba przejmować się wieloma sprawami. Polskie prawo jazdy jest respektowane w całej Unii Europejskiej. Zatem można bez problemu prowadzić swój pojazd. Nie można jednak zapomnieć również o dowodzie rejestracyjnym auta. Warto także zwrócić uwagę na to, że utrzymanie samochodu wiąże się ze znacznymi kosztami, które wynikają przede wszystkim z wysokich cen paliwa. Nie można także zapomnieć o wysokich mandatach na przykład za przekroczenie dozwolonej prędkości. Dlatego w większości przypadków bardziej opłacalne będzie sprzedanie samochodu w Polsce, a później poruszanie się za pomocą komunikacji miejskiej lub pociągiem. Dojazd do Niemiec też nie będzie utrudniony, ponieważ można dojechać na miejsce busem. Na stronie: piatkabus.pl/trasy/busy-do-niemiec dostępna jest większa ilość informacji.

Ubezpieczenie zdrowotne

Wyjeżdżając za granicę do pracy, trzeba pamiętać o tym, by posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli skorzystać z tamtejszej służby zdrowotnej. Bez obaw o dodatkowe koszty lub inne problemy, jakie mogą wyniknąć w takiej sytuacji. Przede wszystkim warto posiadać kartę EKUZ, która jest darmowa. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że możemy wtedy skorzystać tylko z pomocy państwowych ośrodków zdrowia lub szpitali. Jeżeli zostanie przetransportowani do prywatnej kliniki, to i tak zostaniemy obciążeni kosztami związanymi z leczeniem. Właśnie dlatego warto wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki temu to ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty leczenia. Oczywiście zgodnie z podpisaną umową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.