Praca w Norwegii – czy są jeszcze wolne miejsca?

Norwegia jest bardzo dobrze rozwiniętym państwem o stabilnej gospodarce, które prezentuje wiele możliwości dla inwestorów, zarówno zagranicznych, jak i krajowych. Norwegia jest dobrym i przyjaznym miejscem również dla imigrantów z Polski. Nie ma żadnych ograniczeń lub dyskryminacji między pracownikami krajowymi i obcokrajowcami.

Rząd zachęca zagranicznych inwestorów we wszystkich dziedzinach, ale przede wszystkim w sektorach nisko rozwiniętych. Każdy przedsiębiorca jest w stanie założyć firmę w Norwegii, a bycie obywatelem nie jest koniecznością. Jednakże, w celu utworzenia spółki w Norwegii, wymagany jest stały adres norweski. Jeżeli przedsiębiorca nie prowadzi działalności gospodarczej na terytorium Norwegii konieczne jest, aby norweski przedstawiciel firmy obsługiwał zagadnienia podatkowe z tym związane.

Jak długo trzeba czekać, aby zacząć działać w ramach norweskiej firmy?

Wpłata kapitału początkowego jest to procedura, która odbywa się w ciągu jednego dnia, tak samo jeśli chodzi o analizowane danych przez biegłego rewidenta. Dzięki użyciu prostszych form elektronicznych, rejestracja w Rejestrze Przedsiębiorstw odbywa się w ciągu trzech dni. Ogólnie rzecz biorąc, okres tworzenia norweskiej firmy to około jeden tydzień.

Rodzaje firm norweskich: – Public Limited Company (Allmennaksjeselskaper – ASA) w Norwegii – Private Limited Company (Aksjeselskaper – AS) w Norwegii – Spółka Jawna (Ansvarlig selskap – ANS) w Norwegii – Limited Partnership (Kommandittselsjap – KS) w Norwegii

Czy jest tam dla nas jeszcze praca?

Choć „złote czasy” już się skończyły to nadal istnieje zapotrzebowanie na pracowników, a szczególnie w takich zawodach jak:

 • cieśla konstrukcyjny i szalunkowy,
 • murarz,
 • malarz,
 • stolarz,
 • zbrojarz,
 • monter rusztowań,
 • spawacz,
 • hydraulik,
 • monterów rurociągów,
 • monterów kadłubów,
 • inżynier stoczniowy,
 • projektant mebli,
 • specjalista IT.

Norwegia jest to wysunięty najbardziej na północ kraj europejski, a prawie 70% jego powierzchni jest pokryte przez gamę lodowców, rzek i gór. Jednakże, jeśli lubi się chłodną pogodę, to Norwegia może być wymarzonym miejscem do pracy i życia. Jednak zanim tam się wybierzesz przed wyjazdem upewnij się, że masz odpowiednie dokumenty dotyczące wejścia do Norwegii. Sprawdź wszystko w norweskiej ambasadzie po dalsze szczegóły. Znajdź szybko pracę aby uniknąć problemów finansowych po przeprowadzce. Warto też pozostać w kontakcie z innymi imigrantami lub znajomymi, którzy mogą pomóc w znalezieniu pracy.

Zadbaj o porządne CV!

Zakup samochodu w Norwegii może być dość kosztowny. Prawo jazdy jest ważne przez okres jednego roku po przeniesieniu, ale potem trzeba ubiegać się o norweskie licencje. Naucz się mówić trochę norweskiego przed przeprowadzką. Norweski jest językiem urzędowym w Norwegii, ale można tam używać i innych języków, takich jak angielski, szwedzki, niemiecki i duński. Ochrona zdrowia w Norwegii jest oferowana zarówno publicznie i prywatnie.
Czy czujesz lodowaty powiew na swoim policzku? To już czas przenieść się do Norwegii!

W artykule wykorzystano materiały pochodzące ze sklepu specjalizującego się w skandynawskim wystroju wnętrz. Sprawdź ofertę na lampy skandynawskie: http://www.casabianca.pl/kategoria/lampy-skandynawskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.