Pracodawca zalega z wypłatą, co robić?
Nieuczciwi pracodawcy nieustannie zastanawiają się jak ciąć koszty, niekiedy decyzja trafia na pensję pracownika. Zobacz co zrobić, kiedy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia.
Jest to nie do uwierzenia, lecz mimo postępu cywilizacyjnego każdego dnia znajdują się nieuczciwi pracodawcy, którzy nie wypłacają wynagrodzeń swoim pracownikom. Jak widać XXI wiek i obowiązujące w nim restrykcyjne prawo pracy wielu osobom wcale nie stoją na przeszkodzie do zuchwałych oszustw.
Co zrobić, kiedy pracodawca zwleka z wypłatą wynagrodzenia?
Rozmowa z pracodawcą to pierwszy krok
Na szczęście znaczna część pracodawców nie wypłaca pensji swoim pracownikom tylko i wyłącznie z powodu przeoczenia. W wielu przypadkach wystarczy jedynie jednorazowe upomnienie pracodawcy przez pracownika i pensja w kilka chwil trafia na konto.
Niekiedy problemy z otrzymaniem wynagrodzenia związane są z problemami finansowymi danej firmy. Warto jednak pamiętać, że problemy finansowe firmy nie powinny odbijać się na pensji pracownika. Kiedy pracodawca spóźnił się z wynagrodzeniem należy niezwłocznie udać się z nim na konkretną i zdecydowaną rozmowę, podczas której powinniśmy dążyć do uzyskania konkretnej daty otrzymania wynagrodzenia. Termin nie powinien przekraczać zaledwie kilku dniach roboczych.
Powiatowy inspektor pracy nie powinien czekać
Powyższe propozycje rozmów z pracodawcą należą do polubownych rozwiązań zaistniałej sytuacji. Niestety nieuczciwi pracodawcy wciąż oczekują na bierność i łatwowierność swoich pracowników. Dzięki ich biernej postawie będą mogli zagarniać wszystkie pieniądze dla siebie, łamiąc jednocześnie prawo pracy.
Należy pamiętać, że niewypłacenie pracownikowi pensji do dziesiątego dnia każdego miesiąca w świetle prawa jest wykroczeniem, za które pracodawcy przysługuje grzywna, a pracownik może dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.
Jeśli więc pracodawca nie wykazuje chęci współpracy, a co więcej, jawnie miga się od rozmów i wypłaty należnego wynagrodzenia, należy bezzwłocznie zgłosić owe wykroczenie do Powiatowego Inspektora Pracy, który natychmiastowo rozpocznie postępowanie wobec pracodawcy.
Z tą decyzją nie należy zwlekać bowiem niewypłacenie wynagrodzenia pracownikowi często wiąże się z wystąpieniem wielu szkód, za które również odpowiada nieuczciwy pracodawca.
Pracownik, któremu nie wypłacono pensji może bez problemu dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Ponadto poszkodowany ma prawo do roszczenia wypłaty odsetek od pracodawcy, ale także może ubiegać się o odszkodowanie za wyrządzone szkody, które wystąpiły na skutek nieotrzymania pensji w określonym terminie.
Nieuczciwy pracodawca – czy pomoc prawnika jest konieczna?
Kiedy pracodawca nie płaci wynagrodzenia należy natychmiast podjąć konieczne kroki. Nie da się ukryć, że wiele spraw można załatwić samemu. Jednakże korzystne załatwienie całej sprawy oraz sprawne poradzenie sobie w zaistniałej sytuacji nie jest możliwe bez wsparcia prawnika. W starciu z nieuczciwym pracodawcom zawsze warto skorzystać z usług jakim są porady prawne. Więcej informacji znajdziemy na stronie http://gptogatus.pl/porady-prawne/prawnik-prawo-pracy/
Jeśli pracodawca zalega z wypłatą, wtedy najczęściej taki nieszczęsny pracownik zaczyna się stresować. I co robi? Zajada ten stres. A to błąd. Zdrowe jedzenie rozjaśnia umysł. Możemy łatwo dostrzec rozwiązanie naszych problemów. Jeśli nasz umysł poddał się stresowi, próbujemy go zajadać, czy “zapijać”. Rzadko się zdarza, aby ktoś w czasie silnego stresu, poszedł po prostu sobie pobiegać. Jeśli chcemy się zdrowo odżywiać, warto zaglądnąć tu: http://hydroflora.com.pl/, na pewno znajdziemy coś dla siebie, ale nie tylko o zdrowym odżywianiu, ale i inne potrzebne informacje.