Polary Dla Pracowników – Kto Ma Obowiązek Je Zapewnić?

Do wykonywania niektórych zawodów niezbędne jest używanie specjalnej odzieży. Przypadki, w których pracownik musi mieć zapewnione ubranie robocze, są przewidziane prawem i unormowane w Kodeksie pracy. Jednak kto jest zobowiązany do zapewnienia odpowiedniej odzieży – pracodawca czy pracownik? Kiedy jest ona obowiązkowa i jakie musi spełniać wymagania? Warto zapoznać się dokładnie z tym tematem, niezależnie czy jesteś pracownikiem, czy pracodawcą. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule. Czytaj dalej!

Odzież robocza i odzież ochronna – czy to to samo?

Na początek kwestia ogólna, która, mimo że wydaje się banalna, może okazać się problematyczna, a mianowicie czy odzież ochronna to to samo co odzież robocza? Otóż nie. Mimo że oba pojęcia mogą wydawać się równoznaczne, określają one dwie zupełnie inne rzeczy. Odzież ochronną zakłada się na odzież własną lub zamiast niej i ma za zadanie ochronić pracownika, gdy, wykonując swoją pracę, ma on styczność z czynnikami mu zagrażającymi, jak na przykład: środkami chemicznymi, czynnikami mechanicznymi, termicznymi czy atmosferycznymi.

Natomiast przeznaczeniem odzieży roboczej jest ochrona, ale nie przed czynnikami zagrażającymi zdrowiu lub życiu pracownika. Jej zadaniem jest zabezpieczenie jego osobistego ubrania przed ewentualnym zabrudzeniem lub zniszczeniem, gdy ma on podczas wykonywania pracy styczność substancjami brudzącymi, lecz nie zagrażającymi zdrowiu. Dodatkową funkcją odzieży roboczej może być również promocja firmy.

Czyim obowiązkiem jest zapewnienie odzieży roboczej?

Jednak kto ma obowiązek zapewnić odzież roboczą – pracodawca czy sam pracownik? A więc, na podstawie Kodeksu pracy, to pracodawca ma obowiązek zakupić pracownikowi niezbędne ubranie robocze.

Kiedy odzież robocza dla pracownika jest obowiązkowa?

To, kiedy zapewnienie przez pracodawcę odzieży roboczej dla pracownika jest obowiązkowe, określa art. 237⁷ § 1. Na jego podstawie można wywnioskować, że sytuacja taka ma miejsce w dwóch przypadkach:

  • gdy jest możliwość zniszczenia lub znacznego zabrudzenia odzieży własnej pracownika;
  • gdy są takie wymagania sanitarne, technologiczne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jakie są przepisy BHP dotyczące odzieży roboczej?

Nie istnieją przepisy określające, jaka ma być odzież robocza dla konkretnego stanowiska. Takie decyzje są podejmowane przez szefostwo zakładu w porozumieniu z przedstawicielami pracowników. Porozumienie to jest obowiązkowe, jednak wyniki nie mają dla pracodawcy charakteru wiążącego. Postanowienie w tej kwestii powinno być oparte na podstawie oszacowania ryzyka zawodowego, biorąc pod uwagę stopień ewentualnych szkód. Powinno też zostać ono zapisane w regulaminie zakładu.

Odpowiedzialnością za błędne oszacowanie ryzyka jest obarczony pracodawca i w przypadku gdy zdecyduje on o zrezygnowaniu z zapewnienia pracownikom odzieży roboczej i z tego powodu odzież własna pracownika ulegnie zniszczeniu w czasie wykonywania powierzonej pracy, pracodawca jest winien pracownikowi odszkodowanie pokrywające szkody. Odzież robocza powinna zapewniać pracownikowi komfort pracy i być dopasowana do jego rozmiaru.

Dlaczego warto zainwestować w polary firmowe? Jak wybrać polar roboczy dla pracownika?

Ubrania robocze mają za zadanie nie tylko zapobiec znacznemu zabrudzeniu lub całkowitemu zniszczeniu odzieży osobistej pracownika podczas wykonywania pracy, spełniać wymagania BHP oraz zapewnić komfort i wygodę pracownika, ale również mogą dodatkowo zadbać o spójność wizerunku firmy i wpłynąć korzystnie na jej promocję, dlatego, będąc na miejscu pracodawcy, warto dobrze się zastanowić, kupując odzież roboczą.

Jako iż już ustaliliśmy, że obowiązek zapewnienia odzieży i obuwia roboczego pracownikom spoczywa w rękach pracodawcy, teraz kilka rad właśnie dla tej grupy. Pracodawca, który planuje tego typu inwestycje, może mieć do wyboru wiele różnych ofert i problemem może być dla niego wyszukanie tej najlepszej. Niezależnie od stanowiska, na którym znajduje się pracownik, któremu docelowo przeznaczona będzie zakupiona odzież, z pewnością jej częścią będzie polar. To uniwersalna część garderoby, która zawsze jest potrzebna bez względu na rodzaj przydzielonych pracownikowi obowiązków.

Ubrania robocze mogą składać się z wielu elementów, a jednym z nich bardzo często jest bluza polarowa (polar). To niezwykle funkcjonalna odzież wierzchnia, która zapewni komfort w trakcie wykonywanej pracy. Polary dla pracowników najlepiej sprawdzają się w okresie przejściowym, jak wiosna czy jesień, lub w zimie jako dodatkowa warstwa, gwarantująca ochronę przed utratą ciepła. Takie bluzy wykonywane są z polaru, czyli bardzo praktycznego materiału, który jest miękki, przyjemny w noszeniu, ciepły i dodatkowo występuje w różnych gramaturach i grubościach. Można go łatwo dopasować do danego rodzaju wykonywanej pracy.

Polary firmowe ponadto są bardzo opłacalną inwestycją pod względem reklamy danego zakładu pracy. Polary, które będą nosić wszyscy pracownicy, staną się znakiem rozpoznawczym firmy, a ponadto ujednolicą wizerunek pracowników, dzięki czemu będą mieli ułatwiony kontakt z klientami. Nie jest to też duży wydatek finansowy.

A więc jak wybrać taki polar? Przede wszystkim musi być on dostosowany do pracownika – należy wziąć pod uwagę jego wiek, rozmiar i płeć. Dopasowane do każdego pracownika z osobna ubrania robocze, będą prezentowały się dużo lepiej, co także wpłynie pozytywnie na wizerunek firmy. Trzeba też zwrócić uwagę na jakość materiałów i sposób wykonania oraz zadbać, by były one wysokiej jakości. To zapewni wygodę użytkowania i wpłynie na estetykę wyglądu. No i oczywiście należy dostosować do tego, na jakim stanowisku pracownik się znajduje i jaki charakter ma jego praca.

Wysokiej jakości polary firmowe z nadrukiem na zamówienie znajdziesz tutaj: https://logomix.com.pl/30-polary-firmowe Sprawdź!

ubranie ochronne, kto zapewnia obuwie i odzież roboczą

Podsumowanie

Kodeks pracy określa jasno, że to pracodawca ma obowiązek zapewnienia odzieży i obuwia roboczego w przypadku, gdy jest duże prawdopodobieństwo, że ubrania należące do pracownika mogłyby ulec zniszczeniu w czasie, kiedy wykonywałby on swoją pracę. Pomijając fakt, że zakup ten jest niepodważalnie obowiązkiem pracodawcy ze względów prawnych, to warto przyłożyć się w tej kwestii również z innych przyczyn. Taka inwestycja, jak na przykład polary firmowe, może być bardzo korzystna i ułatwić funkcjonowanie w zakładzie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.