Pracujesz fizycznie na dwie zmiany? Jak się dostosować?

Praca zmianowa nie jest do końca zdrowa i komfortowa dla naszego organizmu. Niestety, w wielu zakładach pracy jest to codzienność. Są fabryki i wiele innych miejsc, które wymagają działania przez 24 godziny na dobę. Nie może być sytuacji, że zakład stoi pusty i nie pracuje. Osoby, które szukają pracy, powinny więc mieć świadomość, z czym wiąże się zatrudnienie w systemie zmianowym.

Osoby, które pracują na różne zmiany najczęściej po pewnym czasie już się do tego stanu rzeczy przyzwyczajają. Pół biedy, jeśli są to zmiany poranna i popołudniowa. Zdarza się jednak, że zmiana w zakładzie pracy trwa 12 godzin, a więc zmiany są dzienne i nocne. Osoby, które pracują w nocy często maja organizm rozregulowany, mają problemy ze snem i czuwaniem, a nawet z porami posiłków. Największy problem jest wtedy, gdy w jednym tygodniu pracuje się na zmianę poranną, a w drugim na nocną. Jest to wyjątkowo wyczerpujące dla naszego organizmu.

Jak poradzić sobie z pracą zmianową?

usg jamy brzusznej gdynia prywatniePrzede wszystkim, warto zaczekać kilka tygodni, aż organizm przyzwyczai się do takich zmian związanych z chodzeniem spać czy aktywnością w ciągu dnia. Najczęściej po pewnym czasie zaczynamy przywykać do nieco innego funkcjonowania. Warto pamiętać, aby w miarę możliwości przestrzegać pór posiłków. Choć niektórzy twierdzą, że jedzenie na nocnej zmianie nie jest wskazane, w rzeczywistości trudno sobie wyobrazić, by na przykład przy ciężkiej pracy fizycznej przez kilka godzin nic nie jest. Warto więc jeść regularnie, natomiast przerwę od jedzenia zrobić sobie wtedy, gdy zmianę nocną odsypiamy. Jeśli pracujemy w nocy, dobrze jest również po nocnej zmianie wygospodarować co najmniej kilka godzin na sen. Wiele osób po pracy wraca do codziennego życia i domowego funkcjonowania nawet wtedy, gdy ich organizm bardzo domaga się snu. Nie można tego zaniedbywać. Sen i regeneracja są niezwykle ważne – jeśli o nie zadbamy, już po krótkim czasie takiego funkcjonowania zaczniemy odczuwać wszystkie negatywne skutki.

Dokładna praca o każdej porze

W wielu zakładach produkcyjnych na wszystkich zmianach pracują specjaliści zajmujący się obsługą zaawansowanych maszyn i urządzeń. Nowoczesna szlifierka z przystawką do szlifowania rur czy inne elektronarzędzia służące do obróbki metalu wymagają dokładności, precyzji, pewnej ręki. Przed taką pracą trzeba być zregenerowanym i wypoczętym. Jeśli na co dzień zajmujemy się obsługą takich specjalistycznych urządzeń, tym bardziej musimy dbać o siebie, o swój wypoczynek, prawidłowe odżywianie, regenerację. Jest to bowiem praca, w której niezbędna jest uwaga, jasne myślenie, uważność. Nie można sobie pozwolić na jakiekolwiek błędy. Trzeba również utrzymywać wszystkie prace na odpowiednim poziomie i w konkretnym tempie. Jeśli w pracy zmianowej nie do końca radzimy sobie z takimi profesjonalnymi pracami, być może warto szukać innych możliwości zatrudnienia lub innej formy pracy w danej firmie. Własnym zdrowiem czy wypadkiem przy pracy lepiej nie ryzykować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.