Pracujesz jako logopeda w szkole? Skąd czerpać wiedzę do pracy?

Praca logopedy to spore wyzwanie, a jednocześnie sporo satysfakcji. To zawód dla osób, które mają zacięcie pedagogiczne i doskonale czują się w pracy z dziećmi. Wielu logopedów zatrudnionych jest na etatach lub innych formach umowy w szkołach. Muszą oni pamiętać, że dzieci są różne i mogą mieć wszelakie problemy z wymową i nie tylko. Dobry logopeda powinien wiec nieustannie dbać o poszerzanie swoich umiejętności i kompetencji, a także stale dokształcać się w nowych tematach.

Praca nauczycieli, pedagogów, logopedów oraz innych zawodów związanych z edukacją dzieci i młodzieży wymaga nieustannego dokształcania się. Na samym początku konieczne jest skończenie studiów kierunkowych, zrobienie uprawnień pedagogicznych, przejście wszystkich praktyk zawodowych i stażów, które są wymagane, aby w ogóle móc zacząć pracę w szkole. Ale to nie wszystko – w czasie pracy trzeba nadal zdobywać nowe kwalifikacje, uczestniczyć w kursach i szkoleniach. Dzieje się tak nie tylko w przypadku nauczycieli różnych szkolnych przedmiotów, ale również szkolnych psychologów, pedagogów oraz logopedów.

Logopeda dobrze wykształcony

Logopeda, który pracuje w szkole, najczęściej ma całe mnóstwo obowiązków związanych z terapią językową dzieci i młodzieży. Powinien też stale podnosić swoje kwalifikacje i być na bieżąco ze wszystkimi nowościami w swojej dziedzinie. Bardzo często to szkoła organizuje różne formy kursów doszkalających i szkoleń, logopedzi powinni ich też szukać na własną rękę. Osoby, które już od pewnego czasu są w zawodzie, doskonale wiedzą, gdzie szukać sprawdzonych możliwości dokształcania. Dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu można pogodzić pracę w szkole z podnoszeniem kwalifikacji, mogą być studia podyplomowe. Te przeznaczone dla logopedów najczęściej można znaleźć na uczelniach, na których doskonale funkcjonują poszczególne wydziały i instytuty związane z pedagogiką. Studia podyplomowe pozwalają w krótkim czasie zdobyć sporo nowej wiedzy merytorycznej, a także umiejętności praktycznych, które można niemal od razu wykorzystać w pracy z dziećmi.

Kształcenie na własną rękę

Dobry logopeda, pedagog i każdy inny nauczyciel powinien też stale kształcić się na własną rękę, zdobywać nowe informacje, a także zapoznawać się z aktualnymi publikacjami czy wynikami badań naukowych w swojej dziedzinie. Dzięki temu zawsze będzie na bieżąco i będzie mógł korzystać w codziennej pracy z najświeższej wiedzy w konkretnej dziedzinie. Warto też dobrze wyposażyć swoją domową biblioteczkę. Na https://sklep.nowaera.pl/ można znaleźć sporo ciekawych i doskonale przygotowanych publikacji dla pedagogów i logopedów, w których można znaleźć mnóstwo nowej wiedzy. Kupując pomoce naukowe czy poradniki dla nauczycieli warto zwracać uwagę na to, kto je przygotowywał oraz kiedy zostały opublikowane. Takie publikacje powinny być przede wszystkim jak najświeższe, gdyż wiedza w różnych dziedzinach mocno ewoluuje i osoby korzystające ze starych zasobów wiedzy mogą nie do końca dobrze radzić sobie w nowoczesnym systemie edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.