Pracujesz w branży malarskiej? Sprawdź porady dotyczące pistoletów

Pistolet lakierniczy, znany również jako pistolet malarski, wykorzystywany jest w branży malarskiej, ze szczególnym wykorzystaniem do procesu malowania powierzchni płaskich, głównie ścian. Na początek sprawdźmy, jak działa typowy pistolet malarski, co w pośredni sposób pomoże nam wybrać najkorzystniejszy dla nas model.

Działanie pistoletu malarskiego

Samo działanie pistoletu lakierniczego porównać można do typowego spreju. Każdy model zaopatrzony jest w dyszę, rozprowadzającą lakier pod ciśnieniem, a dzięki specjalnej budowie lakier rozprowadzany jest w postaci bardzo malutkich kropel. Każdy z modeli pistoletów służących do malowania wyposażony jest w pojemnik z farbą, co ułatwia malowanie dużych powierzchni bez częstego uzupełniania lakieru. Plusem zastosowania takiego pistoletu jest możliwość wielokrotnego użycia, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza w malowaniu dużej ilości powierzchni.

Jak wybrać właściwe dla nas pistolety malarskie?

grzebień malarskiNa rynku jest dostępnych wiele modeli pistoletów malarskich, które należy wybrać pod kątem przyszłych zastosowań. Zasadniczo można wyróżnić na pistolety wysokociśnieniowe, znane jako HP oraz pistolety niskociśnieniowe, znane pod symbolem HVLP. Istnieje jeszcze model LVLP, znany jako model niskociśnieniowy z niskim zużyciem materiału. Pistolety niskociśnieniowe, z racji większej ilości dziurek w dyszy, posiada odpowiednio niskie ciśnienie, ale zapewnia lepsze rozprowadzanie lakieru. Działanie samego pistoletu sprowadza się głównie do doboru odpowiedniej dyszy. To ona w głównej mierze odpowiada za równomierne rozprowadzanie się lakieru, a co za tym idzie, za właściwym efektem końcowym samej pracy.

W pracy nie tylko sprzęt jest ważny

Wybór odpowiedniego pistoletu malarskiego jest istotną kwestią dla osób wykorzystujących sprzęt w pracy zarobkowej. Ważne wtedy jest, aby wybrany model pistoletu pracował efektywnie, sprawdzał się bez zbędnych usterek. Sam sprzęt jednak nie jest wystarczający w uzyskaniu dobrych, sprawdzonych efektów. Ważne jest zapoznanie się z wykonywanym zajęciem i nabranie doświadczenia i precyzji. Istnieje grupa najczęściej popełnianych błędów, które popełniają wykonawcy, niezależnie od rodzaju i wielkości sprzętu. Chodzi głównie o odpowiednią odległość pistoletu od lakierowanego przedmiotu, dobór właściwego poziomu ciśnienia do rozpylania lakieru oraz odpowiedniej wielkości natrysk, dobrany indywidualnie do lakierowanego przedmiotu.

Porady specjalistów równie ważne

W zależności od tego, jakiego rodzaju sprzętu poszukujemy, możemy znaleźć właściwie każdego rodzaju pistolety malarskie, różniący się rodzajem dysz i różną mocą ciśnienia, pod jaką działa. Pracownik poszukujący modelu o różnym działaniu z pewnością znajdzie model dopasowany do swoich oczekiwań i potrzeb. Jeśli jednak nie posiadamy wiedzy o sprzęcie dostępnym na rynku, warto jest udać się o pomoc do specjalistów, których znaleźć można chociażby w każdym sklepie ze sprzętem budowlanym. Dlatego też w razie wszelkich wątpliwości warto poprosić o poradę fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.