Pracujesz z fajerwerkami? Jak bezpiecznie ich używać?

Kto z nas wyobraża sobie imprezę sylwestrową bez pokazu sztucznych ogni? Pokaz ten, oglądany na imprezach masowy czy organizowany na mniejszą skalę w gronie bliskich znajomych tak wtopił się w krajobraz imprezy sylwestrowej, że obecnie nikt ze świętujących nie wyobraża sobie powitania nowego roku bez świetlnego pokazu. Aby zapadł nam jednak pozytywnie w pamięć należy zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi obsługi fajerwerków. Niby proste, prawda? Nie dla wszystkich, gdyż rokrocznie słyszy się o dziesiątkach wypadków związanych z niewłaściwym użytkowaniem materiałów pirotechnicznych.

Atest to podstawa

Pierwszą rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę już podczas zakupu fajerwerków jest atest. On jest podstawowym gwarantem, że fajerwerki zostały wyprodukowane w sposób, który umożliwi nam efektowny i bezpieczny zarazem sposób. Równie ważne jest to czy opakowanie jest nienaruszone, nie zawilgocone, posiada instrukcję obsługi. Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce zakupu środków pirotechnicznych- każdy sprzedawca powinien posiadać pozwolenie na sprzedaż takich artykułów. Wspominając wcześniej o instrukcji, była mowa o dokumencie sporządzonym w języku polskim, umieszczonym w widocznym miejscu na opakowaniu. Przed odpaleniem fajerwerków należy się z nią zapoznać, a same fajerwerki uruchomić w bezpiecznym miejscu, z dala od ludzi i budynków i pod żadnym pozorem nigdy w ich kierunku.

W momencie odpalenia nie wolno mieć fajerwerków w rękach, a minimalna odległość od odpalanych środków pirotechnicznych nie może być mniejsza niż pięć metrów. Nie bez znaczenia jest wiek i stan użytkowników materiałów pirotechnicznych. W Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży fajerwerków osobom niepełnoletnim- sprzedawcy za takie wykroczenie będzie karany. Granica wiekowa dotyczy również używania fajerwerków. Ponadto ich używanie jest zabronione osobom pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających.

Pozwolenie na użytkowanie

Chociaż fajerwerki najczęściej używane są w trakcie imprez sylwestrowych, to coraz częściej wykorzystuje się je również do innych imprez w ciągu całego roku. Należy pamiętać, że do używania materiałów pirotechnicznych w czasie innym niż wspomniana zabawa sylwestrowa należy mieć specjalne pozwolenie, które wydaje właściwy nam wojewoda. Niestosowanie się do tych przepisów skutkuje karą grzywny, wynoszącą nawet kilkaset złotych. fajerwerki są przyjemnym i spektakularnym sposobem na uświetnienie imprezy, jednak aby pokaz odniósł zamierzony skutek, warto aby całość odbyła się w sposób bezpieczny. Chętniej i na dłużej zapamiętamy pokaz fajerwerków, który był ciekawy niż taki, który wyrządził komuś krzywdę.

Gdy sami nie używamy fajerwerków

Gdy sami mamy pewne obawy związane z użytkowaniem fajerwerków lub nigdy tego nie robiliśmy, można skorzystać z obsługi fachowca, zajmującego się profesjonalnie takimi pokazami. Warto pamiętać, że we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i umiar.

Pomoc w opracowaniu artykułu uzyskaliśmy dzięki portalowi http://sklepfajerwerki.eu/ – dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.