Problem alkoholowy a życie zawodowe – skala, istota, pomoc

Każdego roku tysiące ludzi zostaje zrujnowanych przez nadużywanie alkoholu i narkotyków. Problemy z piciem i narkotykami to jedne z najgorszych problemów, jeśli chodzi o kwestie pracy –  zwolnienie za rażące niewłaściwe postępowanie jest niemalże pewne. Jeśli cierpisz na takie uzależnienie, nie jest to problemem,, z którym jednak nie można sobie poradzić.

Jak duży jest problem?

Dane wskazują, że ogromna liczba osób umiera w wyniku nadużywania alkoholu w ciągu ostatnich kilkunastu lat, jest też wiele tysięcy zgonów związanych z piciem w ciągu roku. Liczba hospitalizacji związanych z alkoholem również osiągnęła rekordowy poziom. Według danych wiele milionów dni roboczych zostało też zmarnowanych z powodu nieobecności w pracy. To wszystko sprawia, że każdy z nas – z pracodawcami na czele powinien być zaniepokojony tym problemem. Narkotyki nie są tak rozpowszechnione, jak alkohol – ale pojawiają się również.

Pozycja prawna

Przepisy dotyczące alkoholu i nadużywania substancji są ogólnodostępne dla pracodawców. Ale ile firm szuka obecnie pomocy w tej kwestii? Zdecydowanie za mało.

Zgodnie z przepisami BHP, pracodawcy mają obowiązek chronić personel. Wiele firm ma obecnie ścisłą politykę dotyczącą tego, co jest, a co nie do przyjęcia. Niektórzy wyjaśnią struktury wsparcia i rehabilitacji dla pracowników. Czasem pracodawcy starają się o pozwolenie na wykonywanie w pracy testów alkomatami – takimi jak ze sklepu sklep-alkomaty.pl. Niektóre branże, takie jak transport, są objęte jeszcze bardziej zaostrzony prawem. Kontrole robione w ten sposób stają się coraz bardziej popularne. 9% obecnych pracodawców planuje w tym roku wprowadzić je do harmonogramu pracy.

Co więcej, niektóre organizacje zawierają nawet umowę moralną, zazwyczaj w celu ochrony wizerunku firmy. To skutecznie zakazuje używania alkoholu – nawet poza miejscem pracy, podczas imprez firmowych.

Co zrobić, jeśli masz problem?

Pierwszą rzeczą jest uświadomić sobie, że masz problemem. Jeśli pijesz i przestajesz mieć nad tym kontrolę – to faktycznie jest już problem.

Istnieje wiele sposobów, aby ci pomóc. – anonimowy i konieczny zasięg. Nawet jeśli nie jesteś w stanie działać w swojej pracy. Jeśli problem się dzieje, to się dzieje i coś trzeba z tym zrobić.

Gdzie szukać pomocy? Są liczne organizacje, które mogą pomóc w problemach przy nadużywaniu alkoholu. Przezwyciężenie uzależnienia od alkoholu może być długą i wyboistą drogą. Czasami może się wydawać niemożliwe. Ale tak nie jest. Jeśli jesteś gotów przestać pić i chcesz uzyskać wsparcie, którego potrzebujesz, możesz wyleczyć się z alkoholizmu i nadużywania alkoholu – bez względu na to, jak „ciężkie” jest Twoje picie lub jak bezsilny się czujesz. Nie musisz czekać, aż uderzysz w samo dno – możesz dokonać zmiany w dowolnym momencie. Niezależnie od tego, czy chcesz całkowicie zrezygnować z picia, czy zmniejszyć poziom spożywania tych napojów – dla zdrowszego trybu życia, zgłoś się do jednej z tych organizacji, które mogą Ci udzielić pomocy. Dla pracy zawodowej, życia prywatnego i samego siebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.