Projekt graficzny promujący firmę – skąd go wziąć?

Załóżmy, że chcemy wydrukować ciekawe ulotki promujące naszą firmę. Niby to „widzimy”, mamy to w głowie, ale niestety nie potrafimy obsługiwać specjalistycznych programów graficznych, lub po prostu nie mamy na to czasu. Co wtedy? Może poszukać wśród znajomych i odpowiednio wyłuszczyć im nasz problem? W zasadzie można. Jednak, czy warto? Projektowanie grafiki to specyficzna praca, wymagająca bardzo profesjonalnego przygotowania, wielu lat nauki, oraz zacięcia. Samemu, to można co najwyżej narysować sobie domek na tablecie graficznym i spróbować to przenieść do komputera.

Trzeba pamiętać, że to właśnie na komputerze powstają manifestacje graficzne, potrzebne do druku. Sam komputer nie wystarczy. Niezbędny będzie program graficzny jak np. Photoshop, czy CorelDraw. Są oczywiście inne programy, których tu nie wymieniam, gdyż nie ma takiej potrzeby. Sam program to również nie wszystko. Jego obsługa, może okazać się bardziej skomplikowana, niż nam się wydawało.

Jakie są grafiki?

Najbardziej popularne to: grafika wektorowa, oraz rastrowa (czyli bitmapowa). Grafika rastrowa to nic innego, jak zwykły plik graficzny (popularny .jpg), który zapewne zna każdy przeciętny użytkownik komputera. Z takiej grafiki można bezpośrednio drukować na ubraniach z bawełny, tworzyw sztucznych itp. Oczywiście grafika rastrowa powinna mieć odpowiednio wysoką rozdzielczość, aby nasz druk nie był rozmazany. Także druk na papierze w zależności od wielkości drukowanej powierzchni, musi posiadać prawidłową rozdzielczość, inaczej nic nie bylibyśmy w stanie przeczytać z naszej nowo wydrukowanej ulotki, czy innego materiału promocyjnego, lub biznesowego. Natomiast grafika wektorowa polega na opisaniu obrazu za pomocą figur geometrycznych, ale nie tylko. Jej największą zaletą jest bardzo dobra skalowalność.

Znaczy to, że możemy bezkarnie powiększać nasz projekt, bez obawy o utratę rozdzielczości, a co za tym idzie zwykłego rozmycia. Wektorowe projekty mogą być drukowane termotransferem, sitodrukiem, tampodrukiem, laserem, lub mogą być tłoczone. Daje to bardzo duże możliwości wykorzystania różnorodności dostępnych materiałów. Praktycznie na każdej powierzchni można wydrukować graficzny projekt wektorowy. Dobry grafik może przygotować w wektorach dowolny obraz.

Grafikę wektorową stosujemy wszędzie tam, gdzie pragniemy uzyskać najlepszą jakość, bez strat rozdzielczości. Aby wykonać dobry projekt graficzny (czy to rastrowy, czy wektorowy), trzeba wiedzieć przede wszystkim – co się chce uzyskać. Czyli – mówiąc krótko – trzeba przedstawić fizycznie projekt, który mamy w głowie. Właśnie za pomocą programu graficznego. Jeśli nie umiemy ich obsługiwać, lepiej oddać tę pracę profesjonaliście. Niektórzy martwią się, że więcej zapłacą, ale wcale nie musi tak być. Drukarnia Letica (www.letica.pl), mająca swoją siedzibę w Poznaniu, zajmuje się także projektami graficznymi, biorąc oczywiście pod uwagę pomysły klienta. Wystarczy, że mamy jakiś zarys początkowy i nawet, jeśli nie wiemy co dalej, można zlecić pracę fachowcowi, który doradzi jak zrobić projekt, aby z kolei nasi klienci chętnie oglądali to, co przyszło nam wydrukować.

Co z naszym projektem?

Czasami zdarza się tak, że to co chcielibyśmy wydrukować, zupełnie nie nadaje się do druku. I to, nie za względu na rozdzielczość, czy też z innego powodu. Po prostu nasz pomysł nie jest ładny, ani funkcjonalny. Lepiej się nie upierać i nie trzymać go na tzw. świeczniku. Koszty druku mogą okazać się większe niż przypuszczaliśmy, właśnie z powodu naszego nieudanego projektu. Wtedy cały wydruk może iść po prostu do kosza, ponieważ nie będziemy chcieli narażać naszej firmy na śmieszność z powodu nieudanego pomysłu graficznego.

Najlepiej oddać sprawę profesjonaliście, przedstawiając mu tylko nasz ogólny zarys, pomysł. Zwinny grafik z najbardziej nieudanej myśli swojego klienta, będzie potrafił wykrzesać adekwatny do treści obraz. Poza tym, zawsze przed właściwym drukiem, można skorygować pomysły grafika, ale nie nadużywajmy jego cierpliwości. Pamiętajmy, że tworząc dla nas projekt graficzny, pracuje on na renomę naszej firmy.

Drukarnia online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.