Czy prowadzenie firmy w Norwegii jest kosztowne?

Ze względu na liberalne prawo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz wysokie wynagrodzenia, wielu przedsiębiorców z Polski decyduje się na założenie firmy w Norwegii. Same przepisy z tym związane są bardzo przyjazne, a znaczną część formalności można zrealizować zdalnie. Prowadzenie działalności wymaga posiadania pozwolenia na pobyt i pracę. Do zalet związanych z uruchomieniem firmy w tym kraju należą względnie niewysokie koszty utrzymania przedsiębiorstwa, na co w dużym stopniu wpływają niskie podatki w Norwegii.

Opłacalność prowadzenia firmy w Norwegii

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Norwegii jest opłacalne dla wszystkich przedsiębiorców, którzy mają norweską rezydencję podatkową. W praktyce oznacza to, że spędzają w tym kraju przynajmniej 183 dni w roku. W innym przypadku jedynym rozwiązaniem jest zarejestrowanie w Norwegii oddziału firmy zagranicznej. Dla przedsiębiorców szczególną atrakcją pozostaje norweski system podatkowy, w którym nie występują wysokie obciążenia. Nie bez znaczenia pozostaje prostota i szybkość załatwiania różnych formalności, zwłaszcza w zestawieniu z Polską oraz wieloma innymi państwami europejskimi. Na uwagę zasługują też różne rozwiązania charakterystyczne dla Norwegii, łącznie z możliwością samozatrudnienia we własnej spółce kapitałowej oraz uzyskania w ten sposób dostępu do wszystkich praw i świadczeń pracowniczych.

miejsce na foto1

Problemy związane z prowadzeniem firmy w Norwegii.

Wszystkie główne formy działalności gospodarczej w Norwegii są obejmowane dokładnie takimi samymi stawkami podatku dochodowego. W formie podstawowej wynosi ona 22 proc. oraz uwzględnia także zyski kapitałowe. Podatek ten ma więc postać progresywną, a tym sam zwiększa się proporcjonalne do wzrostu dochodów. O ile samo rozliczanie podatkowe w Norwegii nie jest trudne, w kraju tym występują dość częste zmiany przepisów. Problemem może być też rozproszenie instytucji, które zajmują się rejestracją nowych przedsiębiorstw. W norweskim prawie nie występują zapisy dotyczące zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej, a osoby prowadzące spółki kapitałowe czy firmy jednoosobowe nie mogą liczyć na prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy właściciel spółki kapitałowej zatrudnia w niej samego siebie. Aby przedsiębiorca prawidłowo odprowadzał wszystkie norweskie podatki i jego polska firma w Norwegii funkcjonowała sprawnie, powinien skorzystać ze wsparcia doświadczonych doradców. Kompleksowe usługi konsultingowe oferuje zespół specjalistów Polish Connection. Firma zapewnia doradztwo na różnych etapach, takich jak chociażby realizacja kontraktów w Norwegii.

Koszty prowadzenia firmy w Norwegii

Osoby dopiero rozpoczynające działalność w Norwegii zwykle decydują się na założenie firmy jednoosobowej. Jej utworzenie wymaga rejestracji przedsiębiorstwa na norweskim portalu rządowym, a także otworzenia firmowego rachunku bankowego oraz zadeklarowania przewidywanych przychodów na potrzeby rozliczeń podatkowych. Jako płatnika VAT trzeba się zarejestrować wówczas, gdy w ciągu pierwszego roku dochody przekroczą 50 tys. koron norweskich. Więcej formalności wiąże się z zakładaniem spółki kapitałowej. Po złożeniu wniosku na portalu rządkowym, należy przedstawić umowę spółki, bilans otwarcia oraz protokół z posiedzenia rady nadzorczej. Uruchomienie spółki kapitałowej wymaga też zgłoszenia jej do rejestru przedsiębiorstw, a tym samym poniesienia opłaty skarbowej w wysokości ok. 2,5 – 3 tys. złotych. Kwota ta zależy od formy złożenia wniosku – elektronicznie lub w wersji papierowej. Należy ponadto ponieść koszty związane z wniesieniem kapitału zakładowego, którego wysokość to 30 tys. koron norweskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.